لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

طبيعت؛ منبع عظيم ايده های علمی 

و ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

 

 

همزمان با افزايش توجه بشر به تاثير رفتارهای خود بر روی محيط زيست استفاده از ايده های نهفته در دل طبيعت در ابداع فناوری های جديد، پاک و مقرون به صرفه با افزايش چشمگيری مواجه شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، بدون در نظر گرفتن نبوغ انسانی، بهترين منابع ايده های خلاقانه برای پيشرفته ترين فناوری ها در دل طبيعت قرار گرفته اند. انسانها هميشه بر اين باورند که در طراحی و فناوری بسيار چيره دستند و هميشه توانمندی طبيعت را با قدمتی بسيار فراتر از عمر خود فراموش می کنند. اما اکنون ايده های طبيعی مانند شيوه بالا رفتن مارمولک ها از ديوار يا پرواز مرغ مگسخوار در مرکز ايده های صنعت نوپای تقليد از طبيعت قرار گرفته است. صنعتی که ايده های هوشمندانه طبيعت را به جهان صنعتی وارد خواهد کرد.

تلاش برای تقليد از طبيعت از گذشته آغاز شد و امری نوين به شمار نمی رود. برای مثال طراحی کاخ بلوری جوزف پاکستون که در سال 1851 ارائه شد در واقع نتيجه مطالعه وی بر روی ساختار زنبق های آبی بزرگ بوده است.

اکنون هر اندازه بشر نسبت به تاثيرهای رفتاری خود بر روی محيط زيست آگاهی بيشتری پيدا می کند، تقليد از طبيعت نيز بيشتر مورد توجه انسان قرار می گيرد. به گفته بسياری از متخصصان معماری تقليد از سيستم طبيعی تلاش برای شبيه سازی تاثير شگفت انگيز اکوسيستم در زندگی است. معمولا" با استفاده از ايده هايی که خاستگاه اکوسيستمی دارند ميتوان مشکلات را به راه حل هايی تبديل کرد که از نظر اقتصادی و محيطی بسيار قابل قبول خواهند بود.

از نمونه های اين راه حلها می توان به تلاش برای کاستن هزينه های تميز کردن ساختمان ها اشاره کرد. دانشمندان اعلام کرده اند که برگهای نيلوفر آبی با وجود اينکه در محيطی گل آلود رشد می کنند هميشه تميز ديده می شوند. در نهايت مطالعات نشان داد که اين گياه خود تميز شونده هستند.

تحقيقات دقيق تر نشان می دهد که شيارها و برآمدگی های کوچک موجود بر روی برگ های اين گياه از پخش شدن آب در سطح جلوگيری می کند و در عوض آب به شکل قطره ذرات آلودگی را با خود حمل و به خارج منتقل می کنند.

محققان نيز با استفاده و الهام از اين ساختار طبيعی نوعی رنگ صنعتی ابداع کرده اند که پس از خشک شدن برآمدگی هايی بر روی آن به وجود آمده و خصوصيات خود تميز شوندگی نيلوفرهای آبی را به خوبی تقليد می کند.

محققان دانشگاه " وست چسترفيلد" نيز با الهام از چگونگی حرکت وال های کوژپشت و چگونگی تاثير و قرارگيری برآمدگی های موجود بر پشت اين ماهی های عظيم بر روی سرعت حرکت آنها شيوه ای جديد را برای بهبود عملکرد توربين های بادی، فن ها و پمپ ها ارائه کرده اند. به گفته اين محققان تجهيزاتی که به اين شيوه ارائه می شوند کم صداتر هستند و در ميزان مصرف انرژی سالانه 20درصد صرفه جويی خواهد کرد.

زنبورها نيز از جانداران منحصر به فردی هستند که طراحان زيادی برای ارائه پروژه های خود از آنها الهام گرفته اند شرکت نيسان يکی از عواملی است که در سالهای 1995 تا 2015 و پس از تصميم گيری جدی برای کاهش ميزان تصادف های منجر به مرگ، متوجه حضور اين حشره مفيد شد.

اين شرکت ژاپنی اخيرا" خودرو ميکرو روبتايکی با نام BR23C ارائه کرده است که با استفاده از حسگرهايی مخصوص از برخورد و تصادف جلوگيری می کند. اين حسگرها بر اساس موجوداتی با چشم های ترکيبی به وجود آمده اند. موجوداتی مانند زنبورها که با ميدان ديدی برابر 300 درجه ميتوانند در هر فضايی و بدون برخورد با مانعی پرواز کنند.

متخصصان نيسان به منظور تقليد از اين شيوه بينايي با استفاده از منظره ياب ليزری و امکان تشخيص موانع تا فاصله دو متر را در درجه ديدی برابر 180 برای اتومبيل به وجود آوردند. اين خودرو روباتيک به خوبی حرکات زنبور را تقليد و در صورت نياز با تغيير دادن جهت حرکت چرخ ها از برخورد با موانع جلوگيری می کند. آژانس دارپا نيز برای ابداع روبات جديد خود از خزندگان و حشرات استفاده کرده است تا بتواند روباتی 6 پا با توانايی راه رفتن بر روی هر نوع سطح و بالا رفتن از ديوار را توليد کند. اين روبات کاملا" مشابه مارمولک از ديوار بالا می رود و از اصطکاک برای چسبيدن به انواع سطوح صيقلی استفاده می کند. روبات ديگر اين آژانس با سرعتی برابر 66 سانتيمتر در ثانيه بر روی ديوار حرکت و حرکات سوسک ها را کامل و دقيق تقليد می کند.
 

 

****

 

منبع : مقاله " طبيعت؛ منبع عظيم ايده های علمی  "  -برگرفته از  روزنامه اطلاعات -- شنبه 23 خرداد ماه 1388

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org