از همه جا

 

   
   

www.fekreno.org

   

 

 

     

با سايت فكرنو به سرزمين خلاقيت سفر كنيد

   

 

 

     

Iranian Creativity Website-land of creativity

   
           
 

 

ارزیابی و خلاقیت

 

 

English  Creativity Articles

English   Creativity   Links

   
  برگرفته از کتاب شکوفایی خلاقیت –ترزا امابلی-ترجمه دکتر حسن قاسم زاده –پروین عظیمی        
 

   
       
     

 

 


از میان تمام شرایطی که به نظر می رسد مانع کار خلاق افراد مشهور گردیده ،زننده ترین و استوارترین عوامل ، عطف توجه بیش از حد به ارزیابی می باشد .سیلویا پلات ، شاعر ،در بیست سالگی از بسته شدن ذهن نویسنده گیش رنج می برد.او در یادداشت های خصوصی خود چنین توضیح می دهد :
سردبیران و ناشران و منتقدان و جهان ...من خواهان تایید آنها هستم تا احساس کنم کارم خوب بوده و مورد پذیرش قرار گرفته است. اما برعکس این عمل مرا در کارم منجمد نموده و کار راهبه وار مرا که پاداش آن همان انجام خود کار است فاسد می نماید.
صرفا در انتظار ارزیابی بودن ، خلاقیت کودک را تضعیف می نماید.
در آزمایشی که من به همراه چندین تن از همکارانم به عمل آوردم از پسران و دختران خواسته شد یک نقاشی و سپس یک کولاژ درست کنند. نیمی از کودکان هر دو کار را یکی پس از دیگری انجام دادند.در صورتی که نقاشی کودکان دیگر بیش از درست کردن کولاژ مورد ارزیابی قرار گرفت.
طبقه بندی های بعدی توسط هنرمندان نشان داد که کولاژهای کودکان که مورد ارزیابی قرار نگرفته بودند بسیار خلاق تر از کولاژهای کودکانی بود که در گروه ارزیابی شده قرار داشتند..
به نظر می رسد که ارزیابی نقاشی این کودکان موجب شد آنها انتظار پیدا کنند کار هنری دوم شان نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد که در نتیجه منجر به خلاقیت کمتری گردید.
ممکن است تصور کنید کودکانی که نقاشی شان مورد ارزیابی قرار گرفته بود در انجام کولاژها خلاقیت کمتری بکار بردند زیرا دلسرد شده بودند. البته هیچکس از انتقاد در مورد نقاشی اش خوشنود نمی شود اما نقاشی آنها مورد انتقاد قرار نگرفت .اظهار نظر هایی که نسبت به کودکان انجام گرفت کاملا مثبت بود. پس حتی تشویق می تواند کودکان را بسوی خلاقیت کمتر سوق دهد،در صورتی که آن تشویق موجب گردد فکرشان متوجه چگونگی ارزیابی از کارهایشان شود. سایر آزمایش نشان داده است که حتی احساس مشاهده شدن در حین انجام کار می تواند خلاقیت را تضعیف نماید و احتمالا علت آنست که مشاهده موجب می شود مردم احساس کنند تحت ارزیابی قرار گرفته اند.

 

   

   
             
       

   
             
             
       

   
               
     

مطالعات مختلف و خلاقیت

       
     

به منظور  رشد خلاقیت  در انسان و بروز ایده های نو  لازم است آدمی در زمینه های  مختلف مطالعه کند  و برخورد اندیشه ها و موضوعات مختلف می تواند در گذر زمان زمینه ساز بروز ایده های جدید در ذهن انسان باشد  صفحه  از همه جا در سایت فکرنو تلاش می کند در هر زمینه  موضوعی  هر چند کوتاه  به خواننده ارائه نماید  و بدین  طریق او را وادار به اندیشه نماید

 

   
         
     

در صورتی که علاقمند هستید خبرهای  آموزشی از طریق پیامک برای شما ارسال شود

شماره تلفن همراه خود را در خبرنامه پیامکی ثبت فرمایید

 

   

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

All Rights Reserved