از همه جا

 

   
   

www.fekreno.org

   

 

 

     

با سايت فكرنو به سرزمين خلاقيت سفر كنيد

   

 

 

     

Iranian Creativity Website-land of creativity

   
           
 

 

راهكارهای ابراز محبت به كودكان

 

 

English  Creativity Articles

English   Creativity   Links

   
 

منبع :برگرفته از  5dabestani.mihanblog.com

       
       

 

 

 

 

 

 

 

       
     

 

 

 


كودكان تشنه محبتند و مهم ترین منبع برای دریافت محبت، پدران و مادران هستند. برخی از والدین فكر می كنند كه تنها با ادای وظایف والدی محبت واقعی خود را ابراز داشته اند در صورتی كه كارشناسان علوم رفتاری مكررا گفته اند كه در تربیت صحیح و پرورش فرزندانی با هوش هیجانی ابراز محبت به صورت اختصاصی ضرورت دارد. ابراز محبت می تواند به صور مختلف كلامی، در آغوش گرفتن و ... باشد.

لذا با توجه به لزوم این امر در تربیت در سطور زیر روش های چندگانه ای را به شما ارائه می دهیم.

1 - احساسات خود را بیان كنید.

وقتی فرزند خود را به مدرسه می فرستید، به او بگویید دوستش دارید. وقتی مشغول انجام تكالیفش است، باز هم علاقه خود را بیان كنید.حتی نوجوانان سركش نیز علاقه و توجه قلبی شما را رد نمی كنند.

2 - در حال نوازش با او گفتگو كنید.


این روش ابراز غیركلامی علاقه است. ایجاد این رابطه با كودكان و فرزندان دوره ابتدایی آسان است. با بزرگتر شدن كودك ، ابراز علاقه به این روش سخت تر می شود. ولی خاراندن پشتشان توسط والدین را دوست دارند. به هر حال ارتباط پوستی برای فرزندان آرامش بخش است پس بهانه های مختلف انها را در این امر رد نكنید و مورد توجه قرار دهید. گفتن «نه» و ثبات نظر شما در مقاطع زمانی مختلف، قوی ترین نوع بیان عشق است. چرا كه به این صورت رفتار شما قابل پیش بینی است.

 3 - در مورد فرزندتان با دیگران صحبت كنید طوری كه خودش نیز بشنود. اگر كسی از پسر یا دختر شما تعریف كرد، به فرزند خود بگویید. كمی تعریف و بالیدن به آنها اشكالی ندارد و اعتماد به نفس را در آنها ایجاد می كند. گاه نیز خوب است تا در مواقعی كه خودش را به خواب زده او را مورد تمجید قرار دهید. در این مواقع تمجید شما بیشتر بر او نفوذ می كند.

 4 - به او توجه كنید. وقتی با عروسك بازی می كند، بایستید و او را تماشا كنید ، بنشینید و به او توجه كنید. این روش بسیار دقیقی برای گفتن «دوستت دارم» با چشم و گوش است. با این روش به او بها می دهید .

 5 - به او كمك كنید. وقتی كه با عجله می خواهد به سرویس مدرسه برسد اگر در مورد غذا ، لباس یا كیفش مشكلی دارد ، به او كمك كنید. اگر می خواهد قلعه یا خانه بسازد و برای جمع آوری قطعات و نقشه آن با مشكل مواجه شده ، به وی كمك كنید و بی توجه نگذارید.

 6 - به سرگرمی ها و علائق او توجه كنید. به مدرسه اش سر بزنید. اگر مسابقه ای دارد ، حتماً به تماشا بروید. علائق فرزندتان مهم است ، اگر به آنها توجه كنید عشق و علاقه خود را ثابت كرده اید.

 7 - عشق و علاقه خود را همزمان با محدودیت ها ابراز كنید. وظیفه شما ایجاد محدودیت منطقی برای رفتارهای فرزندتان است. والدین دمدمی نشان می دهند كه برای توجه به فرزندان خود انرژی كافی ندارند. گفتن «نه» و ثبات نظر شما در مقاطع زمانی مختلف ، قوی ترین نوع بیان عشق است. چرا كه به این صورت رفتار شما قابل پیش بینی است. به گام ها و مراحل پیشرفت او توجه كنید. اگر مطالعه می كند ، بسكتبال بازی می كند یا در حال پرورش و رشد دانه ای است او را تشویق كنید .

 8 - كارهای درست را تشویق كنید با توجه و تشویق رفتاری های مثبت، به روش دیگری به او می گویید دوستت دارم. مثلاً بگویید:در جمع كردن سفره كمك كردی ، از تو ممنونم. یا «كار خیلی خوبی كردی كه برای كلوچه ها از دوستت تشكر كردی».

 9 - موضوعاتی برای گفتگو پیدا كنید روش كامل كردن چرخه گفتگو را یاد بگیرید. مثلاً وقتی می گوید: «دوستم می خواهد به شهر دیگری برود.» نگویید: «نگران نباش، دوست دیگری پیدا می كنی.» پاسخ دهید: «كی می رود؟» منظور شما از این سؤال این است كه «شنیدم چه گفتی و به آن علاقه مند شدم و مایلم بیشتر بدانم». این جمله توجه، علاقه و عشق شما را ثابت می كند.

 10 - با او همدلی كنید به گام ها و مراحل پیشرفت او توجه كنید.اگر مطالعه می كند، بسكتبال بازی می كند یا در حال پرورش و رشد دانه ای است، او را تشویق كنید و اگر ناامیدی و شكست را تجربه كرد، برای پاك كردن اشكهایش پیش او باشید.

 

   

   
             
       

   
             
             
       

   
               
     

مطالعات مختلف و خلاقیت

       
     

به منظور  رشد خلاقیت  در انسان و بروز ایده های نو  لازم است آدمی در زمینه های  مختلف مطالعه کند  و برخورد اندیشه ها و موضوعات مختلف می تواند در گذر زمان زمینه ساز بروز ایده های جدید در ذهن انسان باشد  صفحه  از همه جا در سایت فکرنو تلاش می کند در هر زمینه  موضوعی  هر چند کوتاه  به خواننده ارائه نماید  و بدین  طریق او را وادار به اندیشه نماید

 

   
         
               

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

All Rights Reserved