لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   


 

خود شکوفايی


 

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 نیاز غریزی انسان برای استفاده حداکثراز همه قابلیتها و پتانسیلها و تبدیل شدن به بهترین چیزی که امکان بودنش را دارا است. به اعتقاد مازلو مرحله نهایی تکامل روانشناختی فرد وقتی رخ میدهد که او از لحاظ برآورده شدن نیازهای پایه اش احساس امنیت و آرامش کند. در چنین وضعیتی ، او تمرکز خود را بر شکوفا کردن استعدادهای نهفته اش برای تبدیل شدن به یک انسان مؤثر، خلاق ، پخته و دارای بینش خواهد گذاشت.


از دیدگاه راجرز رسیدن به خود شکوفایی به معنای رسیدن به بالاترین سطح سلامت روانی است. پذیرش همه تجارب ، گرایش به زندگی کامل در هر لحظه از هستی ، داشتن توانایی هدایت خود بجای هدایت شدن بر اساس منطق ، عقاید و خواستهای دیگران ، احساس آزادی در عمل و تفکر و برخورداری ازخلاقیت سطح بالا از ویژگیهای افراد خود شکوفاست. چنین شخصی از دید راجرز همواره از رعایت مثبت غیر شرطی اشخاص مهم و مورد اعتماد بهره ‌مند بوده است.

به عبارتی همواره او را برای خودش خواسته‌اند ، نه برای کارهایش.چنین فردی قادر است دائما بطور سازنده و به صورت فزاینده‌ای بسوی رشد و کمال گام بردارد. او در برابر شرایط ناموفق و ناراضی زندگی تسلیم نمی‌شود و تلاش می‌کند برای کامل شدن و به حد کمال عمل کردن ، روابط با دیگران را در بهترین و مناسب ترین شکل جهت می‌دهد. آنها آمادگی کسب هر گونه تجربه را دارند ، همه عوامل مربوط را سبک و سنگین می‌کنند و سعی می‌کند ارتباط یکپارچه‌ای با تمامی زمینه‌ها داشته باشد.


بيان اعتماد به نفس و پذيرش خود


در سراسر جهان هیچ شخصی وجود ندارد که کاملا"شبیه به من باشد. هر چیزی که از من بیرون می آید منبع معتبری دارد چون من آنرا انتخاب می کنم. من هر چیزی را که اطرافم است را مال خودم می دانم . بدنم ، احساساتم ، دهانم ، صدایم و همه فعالیتهایم ؛ چه برای خودم باشد چه برای دیگران. من تخیلاتم،رؤیاهایم ، ترسها و امیدهایم را مال خودم می‌دانم.


من همه پیروزیها وموفقیتهایم و همه شکستها و اشتباهاتم را مال خودم می دانم زیرا همه آنها مال من است. من به طور محرمانه با خودم آشنا شده ام. من می توانم خودم را دوست داشته باشم و با خودم در همه بخشها مهربان باشم. من می دانم که جنبه هایی در مورد خودم وجود دارد که مرا گیج کرده و جنبه های دیگری که من نمی دانم. اما به همان اندازه که با خودم مهربان هستم و خودم را دوست دارم ، می توانم با جرأت و امید زیاد دنبال راه حلهایی برای معماها و روشهایی برای پیدا کردن چیزهایی که بیشتر بیرون و اطراف من است بگردم .

به هر حال من نگاه می کنم ، صحبت می کنم کار انجام می دهم، فکر می کنم و در لحظه های معمولی در زمانی که برای من معتبر است احساس می کنم. اگر بخشهای بعدی چگونگی نگاه کردن ، صحبت کردن ، فکر کردن و احساس کردن نتیجه نامناسبی بدهد من می توانم چیزهایی که نا مناسب است را دور کرده و باقیمانده را نگه داشته و چیزهای جدید را برای آن چیزی که دور کرده ام منصوب کنم.

من می توانم ببینم ، بشنوم، احساس کنم ، فکر کنم ، صحبت کنم و انجام دهم. من ابزارهایی برای زنده ماندن ، با دیگران صمیمی بودن ، پربار بودن ، احساس کردن و تنظیم کردن جهان خارج افراد و چیزهای بیرون از خودم را دارم. من خودم را دارم بنابراین می توانم خودم را اداره کنم . من خودم هستم و بسیار خوب هستم.

مشخصات افرادخود شکوفا


1- یک فرد خود شکوفا درک بیشتری از حقایق و روابط راحتتری با آن دارد. او می تواند بدی ها و خوبی ها و بلندی ها و پستی ها را پذیرفته و تفاوتها را بیان کند. 2- پذیرش خود ، دیگران و طبیعت: فرد خود شکوفا حقایق را همانطور که هست می بیند و مسئولیتها را می پذیرد. به عبارتی تلاش می‌کنند میانه خوبی با شرایط خود و دیگران داشته باشند و آنها را به همان صورت بپذیرند.


3- یک فرد خود شکوفا خودانگیز ، بی آلایش و طبیعت گرا است. او فردی است که قادر به انجام چیزهایی که فکر می کنند برای آنها واقعا" خوب و طبیعی است ، هستند. آنها برای صدمه زدن به دیگران تلاش نمی کنند اما به چیزهایی که برای خودشان خوب است احترام می گذارند.


4- تمرکز یافتن بر مشکلات: یک فرد خود شکوفا کسی است که عموما" بطور جدی بر روی مشکلات بیرون ازخود تمرکز می کنند. او به دیگران و مشکلات جامعه اهمیت داده و خواهان کار برای تلاش در کاهش مشکلات است.


5- نیاز به خلوت و تنهایی: فرد خودشکوفا برای همه تفکرات اجتماعی یک نیاز برای بودن با خودش یا نیاز به تنهایی دارد. او از اوقاتی برای تسکین عکس العملها لذت برده و غالبا" نیاز ندارند که افراد اطرافش باشند. آنها می توانند با تعدادی از افرادی باشند که می تواند با آنها صمیمی تر بوده و نیاز ندارند که با آنهارابطه برقرار کنند و حضور آنها کافی است.


6- استقلال داخلی ، عدم وابستگی فرهنگی و محیطی: فرد خود شکوفا قادر به انجام چیزهایی برای خودش و تصمیم گیری برای خودش است. او به چیزهایی که در درونش است و آنچه که هست اعتقاد دارد.


7- تازگی و قدردانی مداوم : فرد خود شکوفا یک لذت در بی تکلفی دارد. همیشه غروبها زیبا بوده و آنها را بیرون جستجو می کند. او از بازیهایی که در زمان کودکی بازی می کرده و در بعضی از جنبه های مشابه سرگرمی داشته و در سالهای قبل انجام می داده لذت می برد.


8- تجربه عرفانی: افراد خود شکوفا معمولا" تجربه هایی در آنچه که آنها واقعا" احساس می کنند که متغیر هستند دارند. آنها در آهنگ یا در شخص جهان پیرامونشان محسوس شده و غالبا" برای یک زمان آنی و بخشی از حقیقت همانطور که هستند احساس می شوند.


9- احساس با دیگران بودن: افراد خودشکوفا یک احساس برای همه انواع بشر دارند. آنها به افرادی که با آنها رابطه دارند آگاه و حساس می باشند.


10- روابط بین شخصی: افراد خودشکوفا روابط بین شخصی عمیق و ژرف تری نسبت به دیگر افراد بزرگسال دارند. این افراد قادر به ائتلاف ، عشق های بزرگتر و تطبیق کاملتر هستند.آنها معمولا" به داشتن تعدادی دوست صمیمی توجه داشته اما روابط عمیق و معنی دار هستند.


11- ساختارهای شخصیتی دموکراتیک: افراد خود شکوفا به طبیعت مساوی بشر عقیده داشته که هر فردی قانونی برای صحبت کردن داشته و اینکه هر شخصی استحکام و ضعف خودش را دارد.


12- تمایز بین ابزار و اهداف و تمایز بین خوب و بد: فرد خود شکوفا تفاوت بین ابزار و اهداف وخوب و بد را می داند و هر دوی آنها را در راههایی که به خودشان و دیگران صدمه می زند انجام نمی دهند.


13- احساسات خلقی فلسفی و غیر خصمانه: افراد خودشکوفا به لذت بردن از خلق توجه داشته ، آنها دوست دارند که جوک بگویند. اما نه به ضرر دیگران ، آنها عموما" در یک طبیعت خوب دیده شده و حتی فکر میشود که آنها افرادی بسیار جدی هستند.


14- قوه ابتکار: افراد خودشکوفا به میزان زیادی قادر به ابتکار هستند. ابتکار می تواند در بسیاری از ابعاد نویسندگی، صحبت کردن ، بازی کردن و تخیلات تظاهر کند. اما افراد خودشکوفا خواه نا خواه حوصله ایجاد خلاقیت دارند.


15- مقاومت در برابر بی فرهنگی و برتری هر نوع فرهنگ خاص: مازلو احساس می کند که فرد خودشکوفا در بسیاری از روش ها بالاتر از فرهنگش است که یک شخص قوی باقی مانده و مجذوب آن نمی شود و نمی تواند فرهنگش را در راهی که می تواند تصمیماتی در مورد چیزی که برای او بهتر است ، بگیرد و چیزهایی که او به آنها علاقه مند است ارزیابی کند.
 

****

 

منبع : مقاله "  خود شکوفايی    " ترجمه و تدوين: حجت اله خادميان-كارشناس ارشد اداره مشاوره-برگرفته از http://bamdadsw.com

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

در صورتی که علاقمند هستید خبرهای  آموزشی از طریق پیامک برای شما ارسال شود

شماره تلفن همراه خود را در خبرنامه پیامکی ثبت فرمایید

 

 

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org