لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   


 

طبقه بندي فضيلت ها و توانمندي هاي منش ( مارتين سليگمن 2002)


 

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

 خرد و معرفت

1- كنجكاوي : درگير شدن فعالانه با تازگيهاي جهان ، دوست داشتن ابهام و آمادگي براي رفع آن .
2- عشق به يادگيري : علاقه زياد براي به دست آوردن مهارتهاي جديد و درك مطالب تازه .
3- گشودگي ذهن ( روشنفكري) / تفكر انتقادي : واقع بيني ، بررسي مسائل از تمام جوانب ، پرهيز از ارزيابي شتاب زده.
4- خلاقيت و نوآوري / هوش عملي : در برخورد با رويدادهاي زندگي ، روش هاي ابتكاري و مناسب و عاقلانه را برگزيدن .
5- هوش هيجاني / هوش اجتماعي : شناخت احساسات و هيجانهاي خود به منظور مديريت رفتار ، درك هيجانهاي ديگران براي برقراي رابطه خوب با آنها و نيز به كار گرفتن توانايي هاي ارتباطي خود ، براي لذت بردن از كار ، تفريح و رابطه با همكاران و آشنايان .
6- روشن بيني : توانايي تشخيص راه هاي درست و روشن براي آينده خود . همچنين راهنمايي كردن ديگران براي غلبه بر مشكلات شان و دست يابي به هدفهاي مشخص و مثبت .

شجاعت

7- دليري : در رويارويي با دشواري ها و چالش هاي زندگي ، ايستادگي كردن و كنار نكشيدن ، توانايي مقابله با رفتارهاي ناشايست بدكاران و بي تابي نكردن در بيماري ها و مشكلات .
8- ثبات قدم و پشتكار : به پايان رساندن كارها و برنامه هاي هر چند سخت ، بدون شكوه و شكايت . كنار نگذاشتن اعتقادات درست خود و دفاع كردن از آنها هرچند با مخالفت ها و درگيري هاي جدي روبه رو شود .
9- راستي و درستكاري : راست گفتن هر چند به زيان خود باشد ، زندگي كردن با درستي و اصالت ، صادق بودن با خود و ديگران .
انسانيت (احسان)

10- مهرباني و سخاوت : همدلي و همدردي با گرفتاران ، لذت بردن از ياري رساندن به نيازمندان .
11- دوست داشتن و اجازه دادن براي دوست داشته شدن : برقراري روابط صميمانه با اعضاي خانواده خود ، دوستان و آشنايان و توجه كردن و بها دادن به ابراز محبت نزديكان به خود .

عدالت

12- شهروندي / وفاداري / وظيفه شناسي : وفادار متعهد بودن به ارزشهاي خانواده ، گروه ، شهر، كشور و دين خود بودن . احترام گذاشتن به بزرگ ترها ، معلمان و استادان و مديران خود و اطاعت كردن از رهنمودهاي درست و منطقي آنان .
13- انصاف و برابري : سوگيري نداشتن در تصميم ها و قضاوت هاي خود . كنار گذاشتن تعصب هاي گروهي ، قومي و نژادي .
14- رهبري : سازمان دهي ، هماهنگي ، حفظ و بالا بردن روحيه و ارزيابي هاي دوره اي از كارهاي كساني كه در گروه و سازمان شما فعاليت مي كنند و رهبريتان را بر آن پذيرفته اند ... بد خواهي براي هيچ كس ، خير خواهي براي همه و قاطعيت مناسب !

ميانه روي

15- خويشتن داري : به آساني ميل ها ، نيازها و تكانه هاي ( خشم ، شهرت ، ... ) خود را مهار كردن . كافي نيست بدانيد چه چيزي درست است ، بلكه بايد بتوانيد به اين دانش خود عمل كنيد . خويشتن داري توانايي سازمان دهي احساسات در هنگام روبه رو شدن با حوادث و جهت دادن و از كار انداختن هيجان هاي منفي است .
16- دور انديشي : آينده نگر بودن ، ترجيح دادن مصلحت هاي آتي را بر لذت هاي آني .
17- فروتني : خودستايي نكردن ، براي خود امتياز ويژه اي نديدن و در نتيجه فخر نفروختن به ديگران و با همه موفقيت ها ، از ناتوانايي ها و شكست هاي خود غافل نشدن .

فرا روندگي (استعلاء ) و معنويت

18- درك زيبايي و كمال : توانايي درك زيبايي ها و لطافت ها در همه اجزاي هستي – طبيعت ، هنر ، علم ، موجودات زنده و كارهاي خوب و فضيلت هاي انساني .
19- سپاسگزاري و شكر : شكر پروردگار هستي را به جا آوردن ، ارج نهادن به منش هاي برتر اخلاقي ، سپاسگزاري كردن از كسي كه به طور مستقيم يا باواسطه به ما نعمتي بخشيده است .
20- اميد / خوش بيني : انتظار مثبت و روشن نسبت به آينده داشتن احساس اينكه در صورت تلاش و برنامه ريزي ، موفقيت هاي زيادي به دست خواهيد آورد كه موجب شادي هاي زودگذر و پايدار و زندگي هدفمندتان مي شود.
21- معنويت / هدفمندي / ايمان : باور به معنا داشتن و هدفمند بودن زندگي ، برخورداري از هدف هاي والا ، اعتقاد به وجودي مقدس و فنا نشدني در جهان آفرينش و برقرار كردن پيوند قلبي و عملي با او .
22- بخشش و گذشت : بخشيدن خطاهاي ديگران و در انديشه كينه ورزي و انتقام نبودن . بخشش ، نشان دهنده مجموعه اي از دگرگوني هاي مفيد است كه در درون فردي ، كه از سوي ديگري آسيب ديده است ، روي مي دهد .
23- شوخ طبعي و نشاط : جنبه هاي مثبت زندگي را ديدن و در نتيجه شوخ طبع بودن و داشتن نشاط و چالاكي در فعاليت ها .
24- شور و اشتياق : سرزنده بودن ، با شور و شوق به كارهاي روزانه روي آوردن و شور آفرين و شوق بر انگيزه بودن .

ماهنامه پيام مشاور - دي ماه 90

 

****

 

منبع : مقاله "طبقه بندي فضيلت ها و توانمندي هاي منش ( مارتين سليگمن 2002)  "   - برگرفته از http://www.daneshju.ir

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

در صورتی که علاقمند هستید خبرهای  آموزشی از طریق پیامک برای شما ارسال شود

شماره تلفن همراه خود را در خبرنامه پیامکی ثبت فرمایید

 

 

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org