لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

خوب زندگى كنيد تا مغزتان جوان بماند

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

«كيمبرى مك كلين» همانند بسيارى از افراد كه به ميانسالى مى رسند، با حافظه خود مشكل پيدا كرده است و اين موضوع او را بسيار نگران كرده است. اين خانم كه مشاور امور ازدواج است و ۴۴ سال سن دارد، مى گويد: خيلى از چيزهاى كوچك و بى اهميت را فراموش مى كنم. مثلاً فراموش مى كنم كه ديشب شام چه خوردم يا آيا حق بيمه اين ماه خود را داده ام يا نه؟ وارد اتاق مى شوم، اما فراموش مى كنم كه براى چه كارى به اتاق آمده ام؟ بنابراين يك برنامه رژيم غذايى براى كمك به اين قضيه و تمرين حافظه روزانه خود آغاز كرده ام. از زمانى كه اين كار را شروع كردم، كمى وضع بهتر شده. حالا ديگر شام ديشب را به خاطر دارم و مشكلى براى پيدا كردن كليدهايم ندارم.
«مك كلين» ورزش هاى سبك و سوئدى را براى مغز انجام مى دهد. او همچنين در كلاس هاى ايتاليايى حل معما و جدول شركت مى كند و هر كارى را كه بتواند به جوان ماندن مغز و حافظه اش كمك كند، انجام مى دهد.
شواهد نشان مى دهد افرادى كه در طول دوران زندگى خود مغز و فكر فعالى دارند و از مغز خود و حافظه خود زياد استفاده مى كنند با مشكل كهولت و از كار افتادگى آن در پيرى مواجه نخواهند شد و تمرينات و ورزش هاى فكرى عملكرد مغز را بالا مى برد. مطالعه زياد، شركت در كلاس هاى مراقبت و سلامتى در طولانى مدت از كهولت حافظه و مغز جلوگيرى مى كند و خطر ابتلا به جنون را نيز از بين مى برد.
«شرى ويليامز» محقق و كارشناس دانشگاه «پنسيلوانيا» مى گويد: سيستم كارى و عملكرد داخلى مغز و تصورات حاصله از آن يك تكنولوژى پيشرفته است و ما سعى داريم با نگاه كردن از طريق دستگاه هاى مختلف بفهميم چه اتفاقاتى داخل آن رخ مى دهد و چه پروسه اى در حال اجرا است.
ما تاكنون مطالعات مختلفى در مورد عملكرد آنتى اكسيدانى مثل «سلنيم»، ويتامين C و ويتامين E و همچنين تأثير داروهاى گياهى را بر روى مغز بررسى كرده ايم.
حتى معتقديم داروهاى مخصوص كلسترول مى تواند از پير شدن مغز جلوگيرى به عمل بياورد، زيرا واضح است كه وقتى شما غذاى مناسب بخوريد، با افزايش فشار خون و كلسترول مواجه نباشيد. به طور منظم و مداوم ورزش كنيد و از چاقى و اضافه وزن جلوگيرى كنيد. خطر ابتلا به حمله قلبى و سكته مغزى را كاهش دهيد، در نتيجه مغزتان سالم و جوان باقى مى ماند.
تجربه نشان داده افرادى كه تحصيلكرده هستند و با شغل هايى در ارتباطند كه چالش هاى مغزى فراوانى دارند و بايد چند فعاليت فكرى و مغزى را به طور همزمان انجام دهند، مثل شركت در يك سخنرانى و يا نمايشنامه، بازى شطرنج و خواندن كتاب و... كمتر به بيمارى آلزايمر (فراموشى) و ديگر انواع بيمارى هاى روانى مبتلا مى شوند. بنابراين چنانچه در طول زندگى از قوه حافظه خود زياد استفاده كنيد، مغزتان در دوران پيرى نيز ذخيره كافى دارد و جوان باقى مى ماند. (البته ناگفته نماند بايد فعاليت هايى را انجام دهيد كه برايتان لذت بخش باشد، زيرا استرس و عوامل منفى براى مغز و حافظه شما مضر خواهد بود.)
«مك كلين» نسخه اى را كه خود به آن عمل كرده براى شما تجويز مى كند. او ابتدا يك رژيم غذايى سالم و بدون چربى، همراه با ورزش روزانه گرفت. تكنيك هاى حالت آرامش و استراحت را انجام داد (Relaxation) و تمرينات و حركاتى مربوط به حافظه مثل چسباندن برنامه هاى روزانه و كارهاى مربوط به خانواده را به در يخچال، حافظه خود را تقويت كرد و كليد اصلى كاهش مرگ ناشى از بيمارى هاى قلبى در طول زندگى: خوردن غذاى بهتر، ورزش بيشتر و نكشيدن سيگار است و همه ما به اين نكته ها براى جلوگيرى از بيمارى هاى قلبى توجه مى كنيم و خيلى از افراد با انجام دادن اين كار نوع و طريقه زندگى خود را تغيير داده اند.
اما چرا نبايد براى جلوگيرى از ابتلا به بيمارى هاى روانى اى مثل آلزايمر و... دستورات بهداشتى و محافظتى را انجام ندهيم، زيرا مى توان تأثيرات اين عملكردهاى صحيح را بر روى مغز نيز مشاهده كرد.

****

منبع :   مقاله  "  خوب زندگى كنيد تا مغزتان جوان بماند " - ترجمه : هلیا خرم - گرفته شده از سایت  یاهو yahoo.com -انتشار : روزنامه ایران -22 مهر 1384- برگرفته از سایت  http://www.linkestan.com

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org

 خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی