نکاتی  در خصوص  ایمنی کودک در مراکز آموزشی

 

   
   

www.fekreno.org

   

 

 

   

 

   

 

 

   

 
   

همواره برای والدین بسیار مهم است که مکانی که کودکانشان را برای ساعاتی از روز و هفته به آنجا می سپارند تا از آنها مراقبت کنند و به آنان آموزش دهند، از همه نظر مطمئن باشد و آموزشهایشان مناسب. اما اغلب چند موضوع هست که زیاد درباره آنها تحقیق و بررسی به عمل نمی آید و با اینکه بسیار مهم هستند توجه زیادی به آنها نمی شود. توجه به مطمئن بودن اشخاص و مربیان و امنیت محل از نظر انتظامی بسیار حیاتی است و خوشبختانه بسیاری از پدر و مادرها حواسشان به آن هست اما موارد مثل محل بنا شدن ساختمان و یا نوع سازه و شکل ساختمان چندان اهمیتی برایشان ندارد.


توجه به اینگونه مسائل نیز می تواند از حوادث و اتفاقات ناگواری که ممکن است برای کودکان رخ دهد می کاهد. مثلا درباره محل بنا شدن ساختمان مهد،  اینکه در خیابان نبوده و در مراکز شهر، در کنار شریانهای آن در نقاط آلوده و نبودن در نزدیکی تاسیسات شهری بسیار مهم است. نزدیک بودن آن به مراکز امدادی مثل بیمارستان، ایستگاه آتش نشانی و پایگاه انتظامی نیز قابل توجه است.


مورد بعدی سازه ساختمان است، ابنکه ساختمان از ابتدا بایستی با هدف مهد بودن ساخته شده باشد نه اینکه بعدها به این عنوان تغییر کاربری داده باشد، بایستی  در طبقه همکف باشد و برای رسیدن به مسیر و در خروج نیازی به عبور از پله ها نباشد. شکل درها، سمتی که باز می شوند، ارتفاع و شکل دستگیره ها، جنس دیوار ها و کف زمین، ارتفاع و شکل پنجره ها و... از مواردیست که باید مورد توجه قرار گیرد.


مساله بعدی آموزش دیده بودن مربیان و معلمان است، که بدانند در مواقع لزوم چه باید بکنند.


در ساختمان تمام موارد ایمنی و امنیتی باید رعایت شده باشد، وجود تجهیزات اعلام و اطفای حریق، تابلوهای راهنما، دوربین های مداربسته، قفل های خودکار و دزدگیرها و غیره از این دست اند و همچنین امکانات مناسب پزشکی و کمکهای اولیه.


آخرین موضوع که باز هم بسیار مهم است، آموزش دیدن خود کودکان است، عملا استفاده از بسیاری از تجهیزات و وسایل امدادی بدون آموزش کارایی چندانی نخواهد داشت، پس علاوه بر آموزش دیدن مربیان آگاه کردن کودکان نیز بسیار مهم است که در وهله نخست خود باعث ایجاد خطر و حادثه نشوند و در مرحله بعد در صورت ایجاد آن بتوانند از خود و بعد دیگران مراقبت کنند و در چشم انداز گسترده تر گسترش دهنده این فرهنگ و دانش مفید در بین خانواده های خود وجامعه باشند.

 

 
  ارسالی از  طرف گروه کودک ایمن – ناجی فردا  

 

 
 

 

 

 
  محل اطلاع رسانی  خبرها ،کتاب های  منتشر  شده  ، دوره ها و کارگاههای  آموزشی  خلاقیت  و سازمان

 

 

 

 

   
       

  

در صورتی که علاقمند هستید خبرهای  آموزشی از طریق پیامک برای شما ارسال شود

شماره تلفن همراه خود را در خبرنامه پیامکی ثبت فرمایید

 

 

 

 

  بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

 

 

All Rights Reserved

 

 

free hits