معرفی کانون معلولین توانا به عنوان یک کارآفرینی اجتماعی

 

 

   
   

www.fekreno.org

   

 

 

   

 

   

 

 

   

 کانون معلولین توانا در سال ۱۳۷۴ به همت جمعی از معلولان توانمند شهر قزوین، با هدف تغییر نگرش جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت و نیز احقاق حقوق این افراد، تأسیس شد. این سازمان مردم نهاد در ابتدای کار با کمترین امکانات و با اجاره ی مکانی کوچک شروع به فعالیت کرد. تا خلأ عدم وجود یک مرکز مردمی و حامی معلولان را در کشورپرنماید.
مدیریت کانون در ابتدای کار به این نکته پی برد که برای شروع هر کاری به دو عنصر نیاز دارد: ۱- نیروی انسانی خلاق و کارآمد ۲- سرمایه مالی مکفی.
از این رو در اولین اقدام به شناسایی، جذب و به کارگیری معلولان نخبه و توانمند شهر قزوین و تشکیل یک تیم قوی و منسجم اقدام کرد و در قدم دوم نسبت به ایجاد «صندوق قرض الحسنه توانا» گام برداشت تا با تجمیع سپرده های اندک اعضا در این صندوق و متمرکز کردن آنها و سپس از ناحیه صندوق به سرمایه گذاری و اجرای طرح هایی با درآمدزایی کوتاه مدت و بلندمدت اقدام کند.


ویژگی های بارز کانون توانا
کانون توانا، در راستای حفظ عزت و کرامت انسانی افراد دارای معلولیت، درخواست هرگونه کمک بلاعوض از مردم را ممنوع اعلام کرده است.
سرمایه ی اصلی کانون توانا، فکر و اندیشه ی انسانهاست.
مدیریت کانون کاملاً مشارکتی است و بر پایه ی مشاوره استوار است.
فعالیت های کانون معلولین توانا، کاملاً به دور از گرایش های سیاسی است.
مدیریت کانون توانا به عهده ی افراد دارای معلولیتِ توانمند است.
اهداف
۱) فرهنگسازی عمومی و تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولیت
۲) دفاع از حقوق اجتماعی معلولان
۳) توانمندسازی افراد دارای معلولیت
کارنامه ی فعالیت های کارآفرینی
۱) اشتغال
یکی از مهمترین مشکلات افراد دارای معلولیت در ایران بیکاری است. کانون معلولین با تشکیل کار گروه اشتغال دلایل بیکاری معلولین را شناسایی نموده و با راه اندازی واحد اشتغال توانست معضل اشتغال معلولین را در شهر قزوین برطرف نماید.
– فرهنگسازی برای کارفرمایان
– شناسایی ایستگاههای کاری افراد دارای معلولیت و توانمندی آنها
– ارتقای اعتمادبه نفس و مهارت افراد دارای معلولیت
– ایجاد کارگاه های مناسب برای افراد دارای معلولیت
نتیجه ی این اقدامات ایجاد ۵۰۰ شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای افراد دارای معلولیت است.
۲) مسکن
معضل دیگری که افراد دارای معلولیت با آن مواجه هستند نبود مسکن مناسب برای زندگی است. کانون معلولین با تشکیل تعاونی مسکن و شناسایی نیازهای معلولین به همت مدیران کانون توانا و به یاری خداوند متعال توانست به این مشکل فایق آید که نتیجه ی آن ایجاد ۲۵۰ مسکن ارزان قیمت برای معلولین واجد شرایط است.
۳) صندوق قرض الحسنه
از آنجایی که کانون توانا درخواست هرگونه کمک بلاعوض را مخالف عزت و کرامت معلولین میداند و هیچگونه اعتبار دولتی ندارد با تشکیل صندوق قرض الحسنه و پس انداز اعضای خود توانست سرمایه ی اولیه برای ایجاد کارگاه های خود را فراهم نماید و این صندوق تا کنون دارای ۱۹۰۰ نفرعضو بوده و تعداد ۲۴۱۸ وام به اعضای خود پرداخت کرده است.
فعالیت های کارگاهی
کانون توانا برای اینکه بتواند بدون کمک بلاعوض و بدون وابستگی به سازمانهای دولتی به فعالیتهای فرهنگی و دفاع از حقوق اجتماعی معلولین ادامه دهد نیازمند به ایجاد درآمد برای حرکتهای اجتماعی است. با ایجاد کارگاه ها کانون توانست علاوه بر ایجاد درآمد زمینه ی اشتغال افراد دارای معلولیت را نیز فراهم آورد. در ذیل به برخی از این کارگاه ها اشاره میکنیم.
۱) شرکت صنایع الکترونیک البرز توانا
شروع فعالیت این واحد تولیدی از سال ۱۳۷۸ است و انواع ترانس و بوبین در این شرکت تولید میشود و حداقل ۵۰ نفر از اعضای کانون معلولین توانا در آن مشغول به کار هستند.
شرکت صنایع الکترونیک البرز توانا افتخار دارد که توانسته است به عنوان یکی از مجهزترین کارگاه های تولید ترانسفورماتور، بوبین، چوک، مونتاژ بردهای الکترونیکی، تابلوهای برق و درخت سیم و… سهم به سزایی را در کارآفرینی و تولید ملی ایفا کند.کیفیت، تکنولوژی و دقت، سه فاکتور مهم در باورهای اعتقادی مدیران این شرکت محسوب میشود و آنچه به کار در این مرکز تولیدی نشاط و پویایی بیشتری بخشیده اشتغال بیش از ۵۰ نفر از معلولان جسمی حرکتی و ناشنوا در این کارگاه است.
۲) زیرانداز کودک
شروع فعالیت این واحد تولیدی از سال ۱۳۸۲ است و هدف آن تولید انواع زیرانداز بهداشتی کودک است این زیراندازها معمولاً جنس ضد آب دارند که به راحتی قابل تمیزشدن میباشند. استفاده از رنگ های روشن باعث میشود تا کثیفی بر روی آنها قابل تشخیص باشد و معمولاً دارای عکس و تصاویر کارتونی میباشند که برای کودک مناسب است و نیز سبک و قابل حمل میباشد و به راحتی در ساک مخصوص کودک قرار میگیرد. این محصولات به سفارش شرکت فیروز با برند فیروز و با برند توانا تولید میشود. در حال حاضر ۱۵ نفر از معلولین در این کارگاه مشغول هستند.
۳)کارگاه تولید کهنه ی بهداشتی کودک
شروع فعالیت این واحد تولیدی از سال ۱۳۸۶ است و در این واحد کهنه ی بهداشتی کودک تحت لیسانس شرکت گروه بهداشتی فیروز تولید میشود و این محصول در حال حاضر در سبد تولیدات این شرکت قرار دارد. علاوه بر سفارشات شرکت فیروز محصولاتی نیز با برند توانا تولید و به بازار عرضه میشوند.
۴) کارگاه بسته بندی شرکت گروه بهداشتی فیروز
شرکت گروه بهداشتی فیروز واقع در شهرصنعتی البرز قزوین از جمله ی شرکت هایی است که از سال ۱۳۸۱ با کانون توانا همکاری مینماید. حاصل این همکاری فعالیت ۱۷۰ نفر از افراد نابینا، ناشنوا و معلول جسمی حرکتی در خطوط بسته بندی این شرکت است.
۵) فروش و شارژ شهروند کارت های الکترونیکی
کانون معلولین توانا با مشارکت اتوبوسرانی قزوین توانست با ایجاد مراکز شارژ کارتهای شهروندی در سطح شهر در خدمت رسانی به شهروندان مشارکت نماید. در حال حاضر ۲۴ نفر از معلولین در این مراکز مشغول به کار هستند.
۶) اشتغال خانگی
کانون توانا در قالب اشتغال خانگی و قرارداد با شرکت هنکل و فیروز توانسته است برای ۸ نفر از افراد دارای معلولیت ایجاد اشتغال کند.


 

منبع :http://partoschool.org/node/634   برگرفته از www.irantavana.com

 

 
 

 

 

 
  محل اطلاع رسانی  خبرها ،کتاب های  منتشر  شده  ، دوره ها و کارگاههای  آموزشی  خلاقیت  و سازمان

 

 

 

 

   
       

  

در صورتی که علاقمند هستید خبرهای  آموزشی از طریق پیامک برای شما ارسال شود

شماره تلفن همراه خود را در خبرنامه پیامکی ثبت فرمایید

 

 

 

 

  بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

All Rights Reserved

.