خبر در سايت فکرنو

 

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

 

نگاهي  به نخستين  جشنواره  اينترنتي كارآفريني موسسه  فرهنگي و اطلاع رساني  تبيان

 

منبع خبر: سايت فكرنو  -  15دي 1386

اولين جشنواره كارآفريني ديجيتالي تبيان در تاريخ 13 دي 1386 از  ساعت 14 تا 17  در محل تماشاخانه مهر حوزه هنري برگزار شد .  سايت فكرنو به اين جشنواره دعوت شد و از  حدود پنج سال فعاليت وي  تقدير شد . سايت فكرنو ضمن  تشكر و قدرداني   از برگزار كنندگان  اين جشنواره ، نقطه نظرات  خود را  در خصوص  اين جشنواره به شرح زير اعلام مي  دارد :

1- اين جشنواره  مي  تواند شروع  خوبي براي  يك حركت ارزشمند محسوب شود  به شرط آنكه تداوم يابد و هر ساله با برنامه ريزي دقيق تر به  مرحله اجرا درآيد و در انتهاي آن با بهره گيري  از كارشناسان صاحبنظر ،مصوبه اي  ارائه و مورد پي گيري  واقع شود.

2- در هر جشنواره لازم است ، در انتها ، يك جلسه ويژه كساني كه مورد تقدير واقع شده اند  تشكيل و به مدت چند ساعت  به بحث و تبادل نظر بپردازند و ايده هاي خود را مطرح كنند  و چه بسا در اين ارتباطات ، ايده هاي جديدي شكل گيرد و شروعي  براي يك كارآفريني محسوب شود كه البته مي توان اين جلسه را با تاخير در موسسه  برگزار نمود.

3-موسسه تبيان مي تواند  زمينه و شكل گيري  يك گروه متفكر را پديد آورده و هر ماهه با برگزاري جلسات منظم ، افراد صاحبنظر را به دور هم  جمع كرده و زمينه را براي شكل گيري يك كانون تفكر يا انديشگاه كارآفريني ، خلاقيت  و نوآوري فراهم نمايد  تا در نهايت با حضور همه صاحبنظران در اين انديشگاه  شرايط براي  شكل گيري  افكار ارزشمند و قابل ارائه در جامعه پديد آيد  و به عنوان  يك مركز  مرجع مورد استفاده  جامعه واقع  شده و هر ساله نتايج يافته هاي خويش را به تمامي اركان جامعه ارائه نمايد.اين انديشگاه مي تواند  تغذيه فكري كارشناسان  سازمان هايي نظير  مدارس ، دانشگاهها و ... را در زمينه كارآفريني به انجام رساند و در راستاي  اين هدف ، يكي از اقدامات بعدي  اين جشنواره مي تواند شناسايي افراد خلاق ،كارآفرين  و نوآور و هدايت آنان به سوي  اين انديشگاه باشد.

4-در خصوص  سخنرانان ، با توجه به محدوديت وقت ، مي توان بيان داشت ، سخنرانان مدعو توانستند  با بيان ساده  به موضوع كارآفريني بپردازند.

بايد بطور خلاصه  بيان كرد  كارآفريني موضوع خيلي پيچيده اي نيست  تنها انسان ها بايد  به كاري كه مي پردازند علاقمند باشند و هدفمند حركت كنند و با كسب مهارت هاي جديد  عصر حاضر ، راهكارهاي  دستيابي  به اهداف را  بيابند  و با شكيبايي و درستي و اخلاق براي رسيدن به آن تلاش نمايند . بدون شك فرهنگ دلالي ، راحت طلبي و تنبلي  ، منفعت طلبي شخصي   و عدم تلاش براي رشد جامعه مي تواند آفت هاي كارآفريني محسوب شوند . يك نكته مهم كه يكي از سخنرانان به آن اشاره كرده و نكته ظريف و قابل تاملي  است  ، بيان اين واقعيت است كه يك كارآفرين واقعي كسي است كه در اوج موفقيت ،از حيث روابط خانوادگي نيز از استحكام  بالايي برخوردار باشد   ، در عيراينصورت، اين فرد بازنده زندگي  است  .

5-در خصوص  كليپ هاي تبليغي به نمايش درآمده ، بهتر بود به جاي  ارائه چند كليپ كوتاه و آن هم با تاكيدات مكرر بر روي موسسه تبيان ، يك كليپ طولاني تر  نمايش  داده مي شد  زيرا كم كم اين احساس در سالن  در حال شكل گرفتن بود كه جشنواره به سمت و سوي تبليغات در حال حركت است  نه كارآفريني.

بد نيست اين گفته رالف والدوامرسون شاعر معروف انگليسي را  بخاطر .داشته باشيم  كه  بيان داشته است " آن چه كه هستي  چنان فرياد مي زند  كه اجازه نمي  دهد آن چه كه مي گويي بشنوم "

بخاطر داشته باشيم  كه نتيجه اعمال ما بزرگ ترين تبليغ است  و انجام اين جشنواره باعث  شد تا تمامي دست اندركاران  اينترنتي فعال در زمينه كارآفريني و خلاقيت  به سمت و سوي تبيان متمركز شوند و اين نقطه شروع خوبي  براي دست اندركاران اين سايت  است و اگر از اين فرصت  به خوبي  استفاده  شود  اين موسسه مي تواند به يكي از مراكز  فعال اينترنتي در زمينه كارآفريني  تبديل شود  به خصوص  كه اگر نتايج علمي به دست آمده از فضاي  اينترنت  به فضاي  بيرون از اينترنت منتقل شود  و در جامعه به گردش  درآيد.

 

5-در خصوص موارد اجرايي مي توان به نكات زير اشاره كرد:

بررسي علل خالي ماندن بخشي از صندلي هاي  سالن :

هواي  سرد و سختي تردد در سطح شهر تهران يكي از علل عدم حضور مدعوين و علاقمندان بوده است .از طرفي  شروع هر فعاليتي  هميشه با شك و ترديد نگريسته مي شود  كه آيا من بايد براي  اين  جشنواره  وقت بگذارم يا خير؟

يك دليل  ديگر براي  تكميل نشدن صندلي ها  در سالن  جشنواره، كمي اطلاع رساني  بوده است  كه البته منطق حكم مي كند اولين اقدامات با تبليغ  كم آغاز شود ، زيرا در صورتي كه فعاليت با ضعف  انجام شود  و يا از جذابيت بالايي برخوردار نباشد ، طيف زيادي از جامعه به نقد و بررسي آن  پرداخته و ممكن است بازخورد هاي غلط و نسنجيده منتقل كرده  و تداوم جشنواره را به مخاطره اندازند ، به همين خاطر  شروع فعاليت ها و تبليغات انجام شده در اين سطح منطقي  به نظر مي رسيد و اگراين حركت  با استمرار تداوم يابد  مي توان پيش بيني كرد كه جشنواره دوم علاقمندان زيادتري  را به خود جذب نمايد.

-در خصوص  دعوت ازموسسات و  مدعوين بهتر است كه از آنان درخواست شود تعداد همراهان خود را به جشنواره اعلام نمايند  تا برنامه ريزيها  دقيق تر انجام شود .

-دعوت از مدعوين مي تواند نوعي  تشويق  محسوب شود ، در صورتي كه هر ساله مقرر گردد كه اين جشنواره برگزار گردد  لازم است  بخشي از صندلي ها  به  افراد زير  اختصاص يابد :

-دانش آموزان كارآفرين

-دانش جويان كارآفرين

-كاركنان كارآفرين بخش دولتي و خصوصي

در اين جشنواره بايد جوايز نفيسي نيز به هر يك از مدعوين ارائه شود تا حضور در اين جشنواره يك امتياز محسوب شود و حتي با هماهنگي سازمان هاي دولتي مي توان دعوت در اين جشنواره را يك امتياز محسوب نموده  ، به گونه اي كه   در ارزشيابي فعاليت هاي كاركنان مدنظر قرار گيرد. در خصوص  اهداء جوايز نيز مي توان با سازمان هاي مربوطه هماهنگي به عمل آورد و بخشي از بودجه آن را تامين نمود و همچنين براي معرفي كارآفرينان بايد شرايط احراز تعيين نمود تا هر كسي به جشنواره معرفي نشود و افراد با لياقت و دلسوز انتخاب شوند و اين باعث  خواهد شد كه هر صندلي  جشنواره جايگاه ويژه اي  يافته و افراد براي حضور در جشنواره از خود علاقمندي نشان دهند و از طرفي با انتشار يك كتابچه كارآفرينان نيز به جامعه معرفي شوند.

 اهداء جوايز

در خصوص اهداء لوح هاي فشرده  قرآني به نمايندگان موسسات و تقدير از آنان  گفتني است  اين اقدام با ارزش  بوده و اين پيام را در بر دارد  كه كارآفريني بدون  تكيه  بر ارزش هاي  اخلاقي  ، معني و مفهومي نخواهد داشت  و هر كارآفريني كه  تنها بر پايه سود شخصي و منفعت طلبي به سوي هدف هاي  خويش  گام بردارد  تنها باعث تجمع ثروت در دستان عده اي خاص  و گسترش  فقر در جامعه خواهد شد به خصوص اگر در يك جامعه نظام مالياتي توانمندي وجود نداشته باشد

ناهماهنگي مدرسين  و اجراي اسلايد ها

نبود هماهنگي بين نمايش اسلايد ها و گفتار مدرسين باعث  اتلاف وقت شد و ضروري  است كه امكانات نمايش اسلايد در اختيار مدرس قرار گيرد تا زمينه براي بيان محتواي سخنراني هماهنگ با اسلايد ها پديد آيد.

مكان جشنواره

مكان جشنواره بسيار خوب بود  و از نظر نورپردازي  و صوت  مناسب بود .

مطالب و كتاب هاي  ارائه شده :

در اين جشنواره به همت برگزار كنندگان آن ، دو كتاب  با عناوين  كارآفريني يك دقيقه اي ( دكتر محمود احمد پور دارياني  و صبا ابراهيمي )  و زندگي بزرگان ( حميد رضا مظاهري سيف ) و يك نسخه ماهنامه  شادكامي  به شركت كنندگان هديه شد  ، كه لازم است از مولفين و تهيه كنندگان آنها تشكر كرد.

نحوه برخورد برگزار كنندگان جشنواره :

در خصوص نحوه برخورد برگزار كنندگان با شركت كنندگان و مدعوين بايد بيان داشت كه اين اقدام به خوبي انجام شد  و آن را بايد  قابل تحسين دانست . ذكر اين نكته لازم است كه  كليه برگزار كنندگان بهتر بود داراي يك اتيكت بر روي  لباس  خود بوده  به گونه اي كه  سمت  و نام آن مشخص مي شد  تا در صورت علاقمندي به برقراري  ارتباط  ، اين اقدام تسهيل مي شد و همچنين مجري  برنامه هاي جشنواره نيز به خوبي  توانست روند اجراي برنامه ها را مديريت نمايد

در خصوص نحوه پذيرايي

نحوه پذيرايي مناسب بود و از  وقت به خوبي  استفاده شد  به گونه اي كه انجام پذيرايي ، وقفه اي در برنامه ها  ايجاد نكرده و از زمان محدود جشنواره بخوبي استفاده شد.

 

در پايان سايت فكرنو ، شروع اين حركت را با ارزش محسوب نموده و آن را نهالي مي داند كه كاشته شده است و بدون شك  در جامعه ما كه زمينه كارآفريني ، خلاقيت و نوآوري هنوز توسعه نيافته است ، اين نهال  چه بسا ممكن است   با يك تندباد شكسته  شود و تنها  با درايت و هوشمندي  كساني كه آن را كاشته اند ، قادر خواهد بود  تبديل به يك درخت  تناور و نيرومند  شده  و به ثمر دهي برسد .

 

گروه علمي  فكرنو

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

  تبليغات شما در  صفحات  سايت فکر نو      

هزينه تبليغات در سايت فکرنو

 
   
   
   
   
   
           
     
   
   
   

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org