لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

با وجدان ها کمتر آلزايمر می گيرند 

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

محققان می گويند مغز افرادی که به امور اخلاقی و مذهبی پايبندتر هستند، کمتر دچار تغييرات بيولوژيک ناشی از سالمندی می شود.

گروه سلامت : اگر توصيه های اخلاقی را جدی بگيريد و آدم با وجدان، با اخلاق و وظيفه شناسی باشيد، می تواند خيالتان راحت باشد که راه سعادت تان از مسير خوبی می گذرد، يعنی که اين حس ها و رفتارهای مسئولانه ناشی از آن می تواند به سلامت شما هم کمک کند و باعث شود  تا در دوران سالمندی کمتر مبتلا به آلزايمر شويد. اين نتايجی است که محققان به تازگی به آن دست يافته اند و در نشريه آرشيو روان پزشکی عمومی منتشر کرده اند.

به گزارش رويترر، اين مطالعه جالب که از سال 1994 تا 2006 به طول انجاميده، روی هزار نفر از کشيش ها، راهبان و ساير فعالان کليسايی، انجام شده است. از اين افراد خواسته شده به ميزان وجدان و اخلاق مداری خود نمره بدهند. همچنين سئوالاتی از آنها پرسيده شده که بطور غيرمستقيم اين موضوع را بررسی کرده است. اين افراد طی اين مدت از لحاظ عصبی و پزشکی ارزيابی شده اند تا عملکرد شناختی آنها، و اين که به آلزايمر مبتلا هستند يا نه، خيلی زود تشخيص داده شود.

در طی اين مدت، از اين عده، 176 نفر به آلزايمر مبتلا شدند. مقايسه اين افراد با ساير افرادی که در اين مدت به بيماری مبتلا نشده بودند، نشان داد که تعداد آدم هايی که به اخلاق و وجدان شان امتياز کمتری داده بودند، در بين بيماران مبتلا بيشتر از بقيه بود، طوری که وقتی امتياز فردی به 40 می رسيد، احتمال ابتلايش خيلی کم و اگر به زير 28 می رسيد، احتمال ابتلايش خيلی زياد می شد.

البته اين محققان، از دانشگاه راش در شيکاگوی آمريکا، روی اين موضوع تاکيد داشتند که اين افراد مذهبی، از طيف های مختلف شخصيتی بودند و همه يک جور نبودند. ضمن اين که آنها به اين نکته هم توجه داشتند که اين رابطه ممکن است چندان معنی دار نباشد و تنها يک تصادف باشد.    به همين علت، ساير متغيرها را هم در نظر گرفتند و اثر آنها را از اين رابطه حذف کردند، متغيرهايی که پيش از اين به عنوان عوامل خطر و زمينه ساز بروز بيماری آلزايمر معرفی شده بود. آنها از اين نتايج، اثر متغيرهای مانند سيگار، کم تحرکی و ارتباطات اجتماعی را حذف کردند و جمع بندی آنها اين بود که احتمال بروز آلزايمر در افراد اخلاق مدار، 47 درصد کمتر از سايرين است.

توجیه محققان در اين باره قابل تامل است. آنها می گويند افرادی که به امور اخلاقی و مذهبی پای بندتر هستند، زندگی موفق تر و ملايم تری هم دارند و اين موفقيت و ملايمت، باعث شده تا احتمال بروز آلزايمر در آنها کمتر شود. آنها در بررسی چند ساله شان متوجه شدند که اين افراد   تنش ها و استرس های کمتری در زندگی شان دارند نه اين که مشکلی در زندگی نداشته باشند، بلکه مهارت های حل مسئله و نيز تطابق شان با اين مشکل ها بيشتر است. ضمن اين که رابطه معنوی آنها با خداوند، به آنها در تحمل سختی های زندگی کمک می کند.

يک مطالعه جانبی ديگر نيز در کناز مطالعه اصلی انجام شد که نتايج آن جالب به نظر می رسد. در اين بخش، افرادی که طی مطالعه از دنيا رفته بودند، بررسی شدند و نتايج مهمی از کالبد شکافی آنها به دست آمد، اين که مغز افرادی که تا اين اندازه به اخلاق و مذهب پای بند بودند، تغييرات بيولوژيک کمتری را هم در مقايسه با سايرين نشان می داد.

تغييراتی مانند آتروفی و کاهش حجم، که در مغز افرادی به وجود می آيد که در  مغز افرادی  به وجود می آید که در راه  آلزايمری شدن هستند.

****

 

منبع: مقاله "با وجدان ها کمتر آلزايمر می گيرند   "    روزنامه  همشهری - بخش سلامت - 14 مهر 1386- شماره 4383

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org

 خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی