www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

برای ورود به نظرسنجی  بر روی تصویر زیر کلیک فرمایید

قبل از ورود به صفحه نظرسنجی می توانید نظرات ارائه شده را که به روزرسانی شده است  در پایین این صفحه  مشاهده فرمایید

 در صورتی که نظرات شما  تکراری نمی باشد و حاوی نکات جدیدی است   ، نظرات ارزنده خودتان را در نظرسنجی ثبت فرمایید

موفق باشید

 

 

 

گزارش شماره یک

گزارش نظرسنجی سایت فکرنو با عنوان  

 بهره گیری از خلاقیت  در  زیبا سازی و پاکیزگی محیط زیست

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ به روز رسانی نظرسنجی   :17  شهریور    1392

تعداد پاسخ ها به سوال مطرح شده تا این تاریخ   : 41 مورد 

شروع نظرسنجی : 21 فروردین 1392

این نظرسنجی با ارائه نظرات جدید به روز رسانی خواهد شد

 

   
 

 

 

اهمیت پاکیزگی و زیبایی محیط زیست  بر سلامت روان و جسم انسان بر هیچ کس پوشیده نیست ، حتی  امروزه علمی وجود دارد به نام طبیعت درمانی که متخصصان این علم بیان می کنند  بعضی  از بیمارها  می تواند با قرار گرفتن در محیط های  طبیعی ، سرسبز و زیبا  درمان یابد و متاسفانه  بسیاری از اعضای جامعه ناخواسته و یا به طور عمدی  محیط زیست خود را آلوده می کنند و این موجب شده است که در بعضی موارد دانشمندان از بحران هایی نام می برند که به واسطه آلودگی محیط زیست پدید آمده است  و با گذر زمان موجب خواهد شد تا  مناطق سرسبز و زیبا به مکان هایی آلوده و خطرناک تبدیل شوند به گونه ای  که اگر روزی کسی به مسافرت می رفت و سلامت جسم و روان  او ارتقاء می یافت ، ممکن است روزی بیاید  که هر کسی که به مسافرت می رود با یک بیماری و ناراحتی روحی  به منزل خویش بازگردد.

در این نظرسنجی    نظرات خلاقانه  کاربران سایت فکرنو ثبت و ارائه می شود تا علاقمندان  و برنامه ریزان بتوانند با بهره گیری از آنها در جهت زیبا سازی و پاکیزگی محیط  زیست بکوشند ، در حال حاضر یکی از ثروت های مهم کشور ها وجود مناطق سرسبز ،زیبا و پاکیزه می باشد  زیرا این خود موجب می شود گردشگران فراوانی به سمت این مناطق سرازیر شده و ثروت فراوانی را به سوی این مکان ها روانه  نمایند و برعکس آینده مبهمی برای مناطق آلوده و کثیف در پیش است .

یکی از  سوالات   با عنوان " در صورتی که شما  بخواهید با ذهن خلاق خود   محیط زیست خود را زیبا و پاکیزه   نمایید چه اقداماتی را   پیشنهاد می کنید " در این نظرسنجی مطرح شده است  که نتایج آن در این صفحه  ارائه می شود . لازم به ذکر است که نظرات مشابه  حذف خواهند شد  و تا زمانی که نظرسنجی بر روی سایت فکر نو می باشد نتایج جدید در این صفحه ارائه خواهد شد  .

 

با آرزوی موفقیت برای همه عزیزانی که نظرات ارزشمند خود را برای 

حفظ محیط زیست در این نظرسنجی  ارائه کرده اند

با تشکر

فکرنو

 

 

پاسخ نظردهندگان  به این  سوال به شرح زیر بوده  است :

   
 

 

 

  جنس زن تحصیلات    لیسانس  
  شغل معلم سن سی تا چهل   سال  
  استان خراسان رضوی مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو سه سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 

 


اولین اقدام جریمه نقدی است اصولا فرهنگ ما ایجاب می کند که برای جا انداختن یک رویه جدید ابتدا با ید کمی اجبار در کار باشد نمونه بارز آن را می توانید در استفاده از کمر بند ایمنی مشاهده کنید. دوما وسایط نقلیه عمومی باید به اندازه ای زیاد باشد که هیچ شک وشبهه ای در استفاده ار آن باقی نماند سوم کلیه مراکز ییلاقی که امروزه به باتلاقی از زباله تبدیل شده با اخذ ورودی از مردم باردید کننده وکمک مردم بومی منطقه البته بصورت روزمزدی می توان به سرعت پاکسازی شود. امیدوارم این نظرات فقط جنبه نظری نداشته باشد و در آینده نزدیک شاهد پاکیزه شدن محیط زیست کشورمان باشیم.


 

 

 

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات  فوق  لیسانس  
  شغل کارمند بخش  دولتی سن سی تا چهل   سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 


استفاده از ابزار قانون : جریمه های سنگین در ریختن زباله دآبها و مراکز عمومی وسطح شهر در مورد تمام اقشار جامعه به اجرا در آید. 2.به ازائ ساختن یک دستگاه آپارتمان 20 نهال درخت کاشته شود. 3. فاصله ساختمانها هنگام ساخت رعایت شود و ساختمانها از هم فاصله بگیرد . 4. جمعیت شهر نشینی کنترل شود. 5.استفاده از دوچرخه و حتی درشکه در خیابانها عمومی شود و از تردد اتومبیل جلوگیری شود . 6. در حین اجرا این اصول البته با برنامه ومدیریت فرهنگ سازی از طریق شهرداری و به زبان ساده و عملی دائما اجرا شود

قانون بیچون وچرا در رعایت بهداشت و محیط زیست و گذاشتن جریمه های بسیار سنگین برای تک تک افراد جامعه . 2.آموزش مداوم و ملموس در سطح شهر به طرق مختلف . 3. استفاده از دوچرخه در سطح شهر برای همه چه مرد و چه زن. 4.ممنوعیت بی چون وچرا در استفاده از وسایل نقلیه شخصی و متقابلا استفاده از وسایل نقلیه عمومی در طول هفته بجز روزهای تعطیل . (با برنامه ریزی و مدیریت .) 5.استفاده از مدیران لایق و تحصیل کرده . 6. من فکر های زیادی دارم که امید وارم در ادامه بتوانم ارائه دهم .بله دوچرخه من بارها در خارج شهر از این وسیله استفاده کرده ام و نتیجه خیلی خوب دیده ام از از نظر سلامتی و هم از نظر زیست محیطی .


من پیشنهاد می کنم که راه کار عملی بهتر از حرف است . عملا باید مردم حس کنند چه تغییراتی صورت باید بگیرد والا همیشه حرف زده شده و بسیار پس فرهنگ عمل کردن با ابزار قانون بهترین است . (صد البته قانونی که از طریق افراد تحصیل کرده و دنیا دیده به آن اشراف دارند نه هر قانونی.)


فرهنگ سازی بسیار خوب ولی باید ابتدا یک روش عملی و ملموس پیاده شود. مثل جریمه سنگین سنگین سنگین ... چرا که ما در حال پس دادن جریمه سنگین عدم رعایت مسایل زیست محیطی در جامعه هستیم وشاهد از دست دادن سلامتی کودکان و محیط زیست هستیم . فرهنگ سازی باید مداوم و همیشگی باشد در حین اجرای عملی فرهنگ سازی صورت پذیرد. عمل بهتر از حرف است.


 

 

 

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات  فوق لیسانس  
  شغل معلم سن چهل تا پنجاه   سال  
  استان آذرغربی مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 

 


درمدارس ابتدایی همانند همیار پلیس .همیارمحیط زیست انتخاب کرده تاضمن آموزش به کودکان والدین نیزازطریق آنان درمحیطزیست زباله نریزند تابستان امسال طی توقف درگردنه زیبای حیران درکمال ناباوری دیدم همه جا پراززباله بود ازشدت تاثرچشمانم پرازاشک شد چرابایدما مسلمانان باوچود داشتن پیامی هزارواندی ساله از پیامبرعزیزمان النظافته من الابمان بامحیط اطراف مان اینگونه برخورد کنیم؟؟؟


در بوستانها ومعابرعمومی بنرهای زیبا وبزرگ بازبان ساده درمورد حفظ محیط زیست مطالب نوسته ونصب شود. استفاده از یک مجری ویک عروسک محبوب کودکان ویک دوربین فیلم برداری مردم رامتوجه حفظ محیط زیست کنیم

 

 

 

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات  فوق لیسانس  
  شغل کارمند بخش  دولتی سن بیست تا سی   سال  
  استان یزد   مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 


من عمومأ از ضایعات وسایل قابل استفاده تولید میکنم و استفاده میکنم - به اصل تفکیک زباله بسیار اعتقاد دارم- و به نظر من باید توجه داشت که ما میتوانیم از خیلی مواد بلااستفاده ای که دور میاندازیم استفاده کاربردی طولانی مدت ببریم.


مثلا من یک چمدان سمسونت داشتم که قفل هایش خراب شده بود و دیگر قابل تعمییر و یا تعویض نبود . چمدان را از هم باز کردم از قاب ها آلومینیومی اش مجسمه ای درست کردم ودر باغچه خانه قرار دادمبا اینکار توانستم میزان متناسب و مستمر آلومینیم خاک را نیز تامین کنم - از بخش پلیمری طرفینش هم توانستم به عنوان خزانه برای کاشت صیفی جات استفاده کنم بطوری که دو باغچه قابل حمل داشتم. از سایر قطعات هم استفاده ها مناسبی بردم.
 


زیبایی یکی از بحث های داغ در محیط زیست است که اغلب مردم از محیط زیست زیبایی می خواهند و بس .میتوانیم از روش سطل  تشویقی استفاده کنیم یعنی به کسانی که در سطل آشغال زباله های رها شده در محیط را می اندازند هدیه بدیم این هدیه می تواند  یک تشویق ساده باشد


 

 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات  لیسانس  
  شغل شغل آزاد سن سی تا چهل   سال  
  استان یزد   مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 

 

آموزش همگانی دررابطه فواید زیبا بودن محیط زیست مخصوصا  باتکیه به اعتقادات دینی ما مسلمانان که کلی راه آسانتر می شود . اقدامات باابزار راحت تر مثل استفاده از پرسنل دولتی ماهی یک روز در یکی ازبخش های شهرمخصوصا  پرسنل نظامی که هم ورزش است هم اشنایی به کلیه مناطق شهر وثواب اخروی هم که دارد. رقابت بین گروهها ، دادن تشویقی گروهی به فعالان که  مناطق خوش اب وهوا و  بیابانها را درخت کاری بیشتر کنند چون نتیجه راحتتر نمایان میشود وبادیدن ان توسط دیگران انها هم تشویق می شوند هیچ نعمتی مانند درخت کاری ، راحت ، خوشرنگ  ، ارزان ، زیبا ، دوست داشتنی برای تمام سلیقه ها ، دارای پاداش اخروی ،  پاک کننده هوا وهزاران فواید دیگر نیست هرچه نیرو دارید بر سر این کار بگذارید.

 

 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات  فوق  دیپلم  
  شغل کارمند بخش دولتی سن بیست تا سی  سال  
  استان تهران   مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 


خلاقیت و جذابیت! چطور؟ با طراحی وسایل نظافتی به طور خاص جالب و جذاب . مانند سطل های زباله ای که افراد را نسبت به پرتاب زباله به سطل تحریک میکنند مثل بازی پرتاب توپ به سیبل مضحک در شهربازی ها که شرکت کنندگان سعی میکنند صدای آژیر یا فریاد سیبل را با به هدف زدنشان و سماجتی خاص در آورند. با این سطل زباله هرکس دوست دارد حتما زباله ای را حتی برای بازی به آن سطل بیندازد . نصیحت مستقیم هیچ وقت کارساز نیست! پس چرا از کودک درون افراد کمک نگیریم؟ چرا که اکثر افراد بازی کردن را دوست دارند. (حتی در مواردی می توان از حس لجبازی افراد برای انجام کاری که می خواهیم انجام دهند کمک بگیریم)

 

 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات   دیپلم  
  شغل کارمند بخش خصوصی سن چهل تا پنجاه سال  
  استان خوزستان  مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 

محيط زيبا نيازبه رواني پاک ، شخصيتي حقيقت گرا وجامعه دوست می باشد.

 کاربسيارمشکلي است اول باي دمردم درون محيط را فرهنگ سازي کرد.تابعدابتوان کارهاي بزرگ راانجام داد .

 

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات   لیسانس  
  شغل پژوهشگر سن  بیست تا سی   سال  
  استان گلستان مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  دو سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 


چون رشتم معماری است پیشنهادم اینکه دوستان معمار با توجه به مناطق اقلیمی همان استان و شهر اقدام به طراحی فضای شهری کنند. معماری اگر درست باشد دیگر نیازی به استفاده نادرست سیستم های گرمایشی و سرمایشی نیست . به عنوان مثال همان حیاط مرکزی های اقلیم گرم و خشک و حوض های مرکزی و باد بند ها دیگر نیازی به استفاده از سیستم سرمایشی نیست و معماری همان بخش دست نخورده باقی میماند. میشود این معماری را با تکنولوژی امروزی عجین کرد بدون اینکه مشکلی پیش آید قدم اول برای هر کاری اطلاعات درست در مورد آن کار است .

ما یک گروه علمی هستیم که در مورد اقلیم و فضا سازی فعالیت دارند . مطالب را با شهردار شهر و ... در میان میگذاریم . چون ما در استان گلستان هستیم و جنگل های اینجا دارد پر از زباله های مردمی می شود پیشنهاد در مورد جمع کردن زباله و استفاده نادرست مردم بومی در مورد قطع بیرویه درخت ها بوده .

آموزش خلاقیت خانم های شهر در استفاده از زباله هایی که با طراحی درست می توان آن ها را تبدیل به وسایلی تزیینی در منزل نمود حتی به دوستان هم هدیه داد. کاری که خودم شخصا انجام می دهم
 

 

 

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات   لیسانس  
  شغل معلم سن  چهل تا پنجاه  سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  چهار سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

  بهترین تنبیه اجتماعی تنبیه انضباطی  است راهنمایی و رانندگی برای تنبیه متخلفان آنها را وادار کنند که در روزهای معینی معابر و پارکها و پلها را از زباله پاک و زیبا کنند این روش خیلی موثر است هر کس با هر شغل و مقام و از آنجایی که ما ملت قانون مدار و متخلفی هستیم همیشه شهرمان تمیز خواهد ماند
 در مدرسه اگر کلاس تمیز نباشد وارد آن نخواهم شد بنا براین روزهایی که دانش آموزان با من درس دارند کلاس خیلی تمیز است از ماست که بر ماست
 


 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات   لیسانس  
  شغل دانشجو سن  بیست تا سی سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  دو سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

   
استفاده از سطل آشغال هایی که شکل ظاهری آنها به ما می گوید که چه زباله ای در آن بریزیم: سطل آشغالی به شکل میوه و دارای پدال برای زباله تر  ،سطل آشغالی به شکل کتاب برای زباله کاغذی  ،سطل آشغالی به شکل صورت انسانی که ماسک روی صورت دارد: برای زباله بیمارستانی( دستمال آلوده و پوشک و ...)


استفاده از همه رسانه هایی که در اختیار داریم: 1.سی دی هایی صوتی حاوی توضیحاتی در مورد هزینه هایی که پاکسازی شهرها به شهروندان تحمیل می کند و بجای آنکه مالیاتی که می پردازند صرف ارائه خدمات شود صرف جمع آوری زباله می شود، در اتوبوس و مترو پخش شود+موزیک و ابزارهای جلب توجه دیگر. 2.ساخت انیمیشن های مرتبط و پخش آنها در مهد کودک ها 3.آموزش اولیای دانش آموزان در مدرسه( چرا که گاهی فرهنگ بچه ها از پدر و مادرشان بالا تر است!!!) 4.بیلبورد های تبلیغاتی در جاهای تفریحی(عکس های خوب و بد مقایسه ای بزنیم) 5.سطل زباله های هوشمند که با ریختن زباله خشک در آنه جایزه دریافت می کنیم( مداد و دفتر و ..) در مدارس که باعث میشه بچه زباله های خشک خونه رو خودشون جدا کنند. 6.آموزش ساختن کود با زباله های تر و باغبانی در مدارس برای تشویق به جداسازی زباله و تولید کمتر زباله

 

 


 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات   لیسانس  
  شغل دانشجو سن  بیست تا سی سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  دو سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

  استفاذه از وسایل عمومی به جای خوددروی شخصی  


 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات    لیسانس  
  شغل کارمند بخش دولتی سن   چهل تا پنجاه  سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  پنج سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 

فرهنگ سازي با تصاوير و آموزش بدون كلام
 

 

 


 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات   لیسانس  
  شغل - سن   پنجاه  تا شصت سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  یک سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 
استفاده بیشتر از رنگ های سبزدرمحیط های عمومی ، آموزش مستمر همگانی و تشویق شهروندان از طریق رسانه های اجتماعی (صدا و سیما ، سطح اتوبوس ها ، تابلو های بزرگ شهری و بزرگراه ها ، تبلیغات قبل از نمایش فیلم سینما ها و...) در زمینه عدم آلود سازی محیط زیست و انجام کارهای جزئی رفع آلودگی های محیطی فردی . نمایش و اشاعه الگوهای سایر جوامع خارجی موفق در این خصوص . آموزش و رعایت الزامی اصول 5S در کلیه ادارات و سازمان ها به ویژه دولتی .
 


 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات   لیسانس  
  شغل مهندس فنی سن  چهل تا پنجاه  سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  پنج سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 
 نظم و ترتيب در تمام موارد كاري و زندگي - ترويج فرهنگ زيبايي دوستي - ايجاد سيستم مناسب در جمع آوري ضايعات و بازيابي يا دفع زباله و تبديل آن به محصول بهينه

 ايجاد بسيج همگاني در جمع آوري ضايعات در محيط زيست در روزهاي خاصي از سال - آموزش كارآفريني در جمع آوري و تبديل ضايعات و زباله ها
 

 


 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات  فوق  لیسانس  
  شغل مهندس فنی سن  سی تا چهل سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 


به نظر من بهتر است از روستاها شروع کرد چون شهرها توسط شهرداری ها تمیز می شود ولی روستاها اینطور نیست اول از همه باید جایی برای زباله های روستاییان و توریستها پیش بینی کرد به نظر میرسد که در اکثر روستاها جای مناسبی برای گذاشتن زباله ها و جمع آوری انها نیست و همچنین هیچ برنامه ای برای بازیافت و ... پیش بینی نشده است و باید روستاییان را جمع کرد و در مورد مزایای تمیز نگهداشتن روستاها برایشان صحبت کرد و گفت که با اینکار هم روستاها پاک و تمیز شده و هم گردشگران بیشتری را جمع می کند و باعث بهتر شدن محل زندگیشان میشود باید روستاییان به اهمیت این موضوع پی ببرند و بعد شوراها به مردم آموزش دهند و بعد در هر روستایی خود مردم به تمیز کردن آنجا بپردازند و اگر گردشگران هم زباله ای ریختند با ناراحتی روستاییان مواچه شوند.

 

 


 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات   لیسانس  
  شغل معلم سن  سی تا چهل سال  
  استان اصفهان مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  دو سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 


تشکیل کلاسهای خلاقیت (بااستفاده از مواد بازیافتی قابل استفاده مجدد)برای گروههای سنی مختلف .بخصوص کودکان (تشکیل کلاسهای کاردستی خلاق) -ومسابقات خلاقیت در این زمینه -استفاده از پاکتهای کاغذی به جای نایلونی -استفاده از هنر محیطی ،نقاشی های خیابانی،ونقاشی های دیواری و...برای زیبا سازی محیط

اجرای نمایش های خیابانی در ارتباط با طبیعت وپاکیزگی برای کودکان وبزرگسالان -اجرای نمایشگاههایی در ارتباط با زیبا سازی وپاکیزگی محیط (در مدارس ومهدکودک ها و..) -در دسترس قرار دادن کتابها وبروشورهایی در زمینه زیبا سازی وپاکیزگی محیط


 

 


 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات   لیسانس  
  شغل کارمند بخش دولتی سن  سی تا چهل سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  یک ماه  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 
آموزش شهروندان در جهت كمتر توليد كردن زباله و استفاده مجدد از مواد دورريختني به خصوص مواد پلاستيكي و غيرقابل تجزيه و نيز استفاده از نيروي كار جهت پاكيزه كردن مداوم و بي وقفه محيط زيست با هدف اينكه چشمهايمان هرگز به ديدن آلودگي عادت نكند

در نظر گرفتن جريمه نقدي براي آلوده كنندگان محيط زيست

 
 


 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات   لیسانس  
  شغل مهندس نرم افزار یا سخت افزار رایانه سن  بیست تا سی سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  شش ماه  
  نظرات ارائه شده  
 

 

  نصب بنر و پخش تیزر تلویزیونی درباره اینکه ایران چه قدر منابع طبیعی خوب و زیبایی دارد ولی با ریختن آشغال کسی رغبت به رفتن بدان جاها ندارد.

ایجاد بخش‌هایی در پارک‌های مهم و حساس برای گِل بازی، گل کاری، سبزی کاری و ...برای  کودکان  تا اینکه یک نسل را آشنا با این مفاهیم به بار بیاورم

 


 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات   لیسانس  
  شغل مهندس فنی  سن  چهل تا پنجاه سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  دو   سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

  نقاشی کردن -با بنرهای زیبا در کارخانه- نصب تابلو و نوشته های زیبا و علائم هشداردهنده  


 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات  لیسانس  
  شغل دانشجو سن بیست تا سی سال   
  استان jتهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 


 

 


با توجه به آلودگی های موجود در سواحل شمالی.من اگر میتوانستم در انجا سطل زباله تعبیه میکردم و مثلا برای ورودی به ساحل به مردم کیسه زباله میدادم و زباله هایی را که مردم جمع اوری میکردند میخریدم.ویا تورهایی به راه می انداختم که در ان زباله ها جمع اوری شود واین کار را با حضور مردم انجام میدادم.

متاسفانه من فکر میکنم در حال حاضر فقط با جریمه و........... می توانیم در این زمینه جلو برویم

 

 
     

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات  لیسانس  
  شغل دانشجو سن بیست تا سی سال   
  استان سیستان و بلوچستان مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 


 

 


من دلم میخواهد ابتدا ذهن های الوده را پاکسازی کنم و افکار منفی را پاک کنم در این صورت دید انسانها پاک میشود و این به صورت خودکار باعث کمک درجهت پاکیزه کردن محیط زیست می شود.


باید اموزش ما اجباری نباشد و در این  جهت بکوشیم که مردم به صورت خودجوش برای این هدف تلاش کنند و به نوعی برای همه درون سازی کنیم.

 

 
     

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات فوق دکترا  
  شغل پژوهشگر سن پنجاه تا شصت  سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 


 

 

 1-مشخص نمودن موارد کلیدی واولویت بندی اصولی 2-فرهنگ سازی3-آموزش در مدارس4-استمرار
 

 
     

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات  لیسانس  
  شغل معلم سن سی تا چهل سال  
  استان گلستان مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  شش ماه  
  نظرات ارائه شده  
 


 

 

 

به نظرم مسائلی از این دست احتیاج به کار پایه ای و اساسی وهمچنین زمان نسبتا زیاد نیاز دارد که از طریق آموزش و فرهنگ سازی و از سنین پایین باید آغاز شود.تا در ابتدا متوجه نادرستی الوده کردن محیط زیست شویم و بتوانیم زیبایی محیط زیست پاکیزه را ببینیم ودرک کنیم.نظرات بعضی دوستان در مورد قرار دادن سطل و کیسه های زباله بسیار خوب ودرست است خصوصا در جاهایی که به اندازه یافت نمیشود.اما بعضی مکانها مانند جایی که من زندگی می کنم جنگل در داخل شهر است تا اندازه ای این امکانات  وجود دارد.اما باز هم پر از زباله است.خصوصا با امد وشد مسافران وشلوغی این مکان در نوروز وتابستان با اینکه سطل اشغال در چند قدمی انهاست بار هم از انها استفاده نمیشود.فکر میکنم بهترین کار اموزش در مدارس و هر جایی که امکانش باشد از طریق کار گاهها تمرین  های عملی در محیط زیست ، نمایش فیلم های مرتبط و..... به صورت منظم پیگیر و همیشگی میباشد تا در سالهای اینده شاهد رشد فرهنگی مردم در این زمینه باشیم ومسئله ای شاید مهمتر از این درحفظ منابع طبیعی کوشا باشیم چون شاهد ازبین بردن بی رویه درختان و جنگلها هستیم.متاسفانه درخنان را از بین میبرند وجای انها ساختمان میسازند.فکر مینکم اول از همه اگر فاجعه دردناک الودگی محیط زست و ازبین بردن انها وعواقب انرا در دراز مدت درک کنیم شاید بتوان کاری کرد.
 

 

 

     

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات  لیسانس  
  شغل شاغل نیروهای مسلح سن سی تا چهل سال  
  استان لرستان مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  سه سال  
  نظرات ارائه شده  
 


 

 


گسترش فضای سبز و کاشت گلها در کوچه و خیابانها با احداث محلهای ویژه این کار در کوچه و خیابانها وترویج فرهنگ گل کاری در مدارس از مقطع ابتدایی . حتی با کاشت دانه های لوبیا در لیوانهای یکبار مصرف و قرار دادن آنها در پشت پنجره های کلاسها .

می توان دانش آموزان را بیشتر به طبیعت برد و از آنها خواست تا آشغالهایی را که در محیط می بینند درون کیسه زباله ها ریخته و هر کسی زباله های بیشتری جمع آوری کند مورد تشویق قرار گیرد  و حتی اختصاص دادن ساعتی در هفته در مدارس به امر اصلاح و پاکیزه سازی محیط زیست .
 

 


 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات  فوق لیسانس  
  شغل مدیر بخش دولتی سن  چهل تا پنجاه  
  استان زنجان  مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  سه   سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

  اگرمحيط زيست تميزوپاكيزه باشد كمتركسي آنراخراب مي كند.آشغال راروي آشغال درمحيط زيست مي ريزند  


 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات  لیسانس  
  شغل معلم سن  چهل تا پنجاه  
  استان سمنان مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  شش  سال  
  نظرات ارائه شده  
 


 

 شهرداری ها و شوراها  یک حسابی بانکی بازگشایی نموده و مردم به دلخواه پول به آن حساب واریز نمایند و شهرداری با کمک مردم فضای سبز ایجاد کند. البته قبل از آن شهردار و اعضای شورا در یکی از بندهای سوگندشان این را هم اضافه نمایند که همه ساله بیلان کاری خود را در حضورحسابرسان خبره و کارشناس غیردولتی به اطلاع عموم برسانند
 

 تنظیم و تدوین برنامه، اطلاع رسانی، فرهنگ سازی، انتخاب شهروند نمونه می تواند در  روند حفظ محیط زیست موثر باشد.

 

 


 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات  لیسانس  
  شغل کارمند دولت سن  چهل تا پنجاه  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  هفت سال  
  نظرات ارائه شده  
 


 

 

من برای تاثیر گذاری و علاقمند نمودن مردم به حفظ محیط زیست  از برچسب هایی برای اتوموبیل ها  استفاده کرده   و نام آن را برچسب  دوستدار محیط زیست می گذاشتم و در اختیار سازمان های داوطلب  قرار می دادم که با مردم  صحبت کنند و آنان را مجاب نمایند که این برچسب ها را   بر روی گوشه  شیشه  اتوموبیل خود بچسبانند  و در صورت قبول این تعهد در طول سفر به هیچ وجه زباله بر روی  زمین نریزند  و زمانی که هر روز به تعداد این ماشین ها افزوده شود کم کم مردم خود ناظر یکدیگر می شوند .همچنین  داوطلبان می بایستی  یک بروشور از مطالب در خصوص  عواقب  محیط زیست آلوده در اختیار افراد  قرار می دادند که نسبت به تعهدات  خود  حساسیت نشان دهند  و از  طرفی لازم است  یک نمره شاخص  نیز برای پاکیزگی و زیبایی شهر ها  توسط  سازمان محیط زیست تعیین می شد و هر ساله این نمره شاخص  بر حسب بهترین شهرها  در کشور اطلاع رسانی می شد تا زمینه ای  پدید آید که شهرداران با مشارکت مردم در جهت افزایش این امتیاز و رتبه  بکوشند. حتی این برچسب  ها  می تواند در اختیار همه  کسبه قرار داده شود .

 
 


 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات  لیسانس  
  شغل دانشجو سن بیست تا سی سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو    اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
 


 

 


با توجه به آلودگی های موجود در سواحل شمالی.من اگر میتوانستم در انجا سطل زباله تعبیه میکردم.و مثلا برای ورودی به ساحل به مردم کیسه زباله میدادم و زباله هایی را که مردم جمع اوری میکردند میخریدم و یا تورهایی به راه می انداختم که در ان زباله ها جمع اوری شود واین کار را با حضور مردم انجام میدادم.

 


 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات  لیسانس  
  شغل کارمند بخش دولتی سن چهل تا پنجاه سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو    شش سال  
  نظرات ارائه شده  
 

 

 

 

من در طول مسیر های گردشگری و شهرهای توریستی دکه هایی ایجاد می کردم که نایلون های با طرح های جذاب و کودکانه به همراه دستکش های یکبار مصرف به خانواده ها بدهند و هر نایلونی که از زباله های خشک مانند کاغذ ،نایلون و.... در آن پر می شد ،اسباب بازیهای  جذاب کوچکی  به کودکان داده می شد و بر روی نایلون ها  عوارض و عواقب آلودگی محیط زیست را  به طور مشروح می نوشتم  و همچنین یک صندوق در کنار این دکه ها قرار می دادم که اگر کسی علاقه به کمک برای استمرار این اقدام دارد ، در آن پول بریزد تا بتوان این کار را با گذشت زمان  ادامه داد و تنها وابسته به بودجه های شهرداری ها و یا سازمان ها نباشد.

 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات فوق لیسانس  
  شغل پژوهشگر سن چهل تا پنجاه سال  
  استان قم مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو    چهارسال  
  نظرات ارائه شده  
   

1-تعطيلي كارخانه  هاي آلوده كننده 2- توقيف اتوموبيل هاي آلوده كننده

 

 

 

 

  جنس   تحصیلات معلم  
  شغل معلم سن سی تا چهل  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو  سه سال  
  نظرات ارائه شده  
   

1-رشد فرهنگ دوچرخه سواری 2- استفاده از کرم کمپوست در خانواده ها 3-المانها وتصاویر مرتبط در زییبا سازی شهر 4- کاشت گیاه و درخت در پشت بامها و اطراف شهر ها به کمک شهروندان با سرویس دهی مناسب شهری 5- فرهنگ ترافیک شهری مناسب 6- آموزش در دبستانها7- به کار گیری مسئولین فهیم در این امر 8- جوایز تشویقی 9- ایجاد باور در کودکان

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات فوق لیسانس  
  شغل مدیر بخش خصوصی سن سی تا چهل سال  
  استان گیلان مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو اولین بار  
  نظرات ارائه شده  
   

سوال بسیار کلی است کارهای بسیار زیادی می توان انجام داد. بعنوان مثال تشویق شرکتها به تبلیغ روی نایلونهایی که به منظور جمع آوری زباله در روز طبیعت تهیه شده (که میتواند از سوی بخش خصوصی طراحی یا اجرا شده باشد

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات لیسانس  
  شغل آزاد سن سی تا چهل سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو شش سال  
  نظرات ارائه شده  
   

اولین کاری که می کنم اگه جایگاهی در سطح جامعه از جهت کل داشتم فرهنگ سازی می کردم ولی الان هم که هر چیزی را مغایر با محیط زیست می دانم و عامل را مینینم با دلیل و برهان به شخص ثابت می کنم که نباید این رفتار را با محیط زیست کرد

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات لیسانس  
  شغل کارمند بخش دولتی سن سی تا چهل سال  
  استان خوزستان مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو پنج سال  
  نظرات ارائه شده  
   

 فرهنگ سازی-تشویق-ترغیب-کمک مالی

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات فوق لیسانس  
  شغل کارمند بخش دولتی سن سی تا چهل  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو چهارسال  
  نظرات ارائه شده  
   


اول از خانه خود شروع مي كنم .آشغال زدايي و تفكيك زباله هاي بازيافتي از غيره - توجه به گل و گياه و پرورش گياه در خانه و محل كار خود تفكر مثبت و خوب و احترام به هستي و هر انچه كه خداوند متعال آفريده  است .
- اول از هر چيز علا وه برآموزش علمي حفظ محيط زيست برگزاري نشست هاي ويژه اي براي دروني كردن مفاهيم حفظ محيط زيست بر اساس باورهاي ايرانيان باستان،باورهاي ديني و باورهاي هستي شناسي. -از كودكان شروع كنيم وبعد .والدين كودكان

 به عنوان مثال كودكان با همراه والدين در آشتي با طبيعت و كمپين هاي آشغال زدايي شركت كنند - استفاده از تاكسي هاي شهري - برگزاري كلاس براي رانندگان تاكسي و فرهنگسازي براي آنان و و‌اموزش برخورد خوب با مسافران و ايجاد گپ هاي ويژه درباره محيط زيست - اهداي كالاهاي فرهنگي به مسافران به عنوان مثال اهداي كلاه ويژه يا بادكنك يا بادبادك به مسافران كودك و... تقدير از رانندگان كوشا و خوب - ترويج روحيه اخلاق مداري و برگزاري تورهاي آشغال زدايي از رودخانه ها و طبيعت براي نهادهاي دولتي و شركتي شهرداري ها
 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات لیسانس  
  شغل کارمند بخش دولتی سن چهل تا پنجاه سال  
  استان آذربایجان شرقی مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو پنج سال  
  نظرات ارائه شده  
 

آموزش کودکان و نوجوانان برگزاری جشنواره های مرتبط ایجاد مشوقهای شهرداری و مالیات برگزاری دوره های آموزی ویژه برگزاری نمایشگاه های منطقه ای و بین المللی مرتبط ایجاد تیمهای دانش بنیان جهت ایجاد ایده های عملیاتی و استفاده از تکنولوژی های نوین نظیر نانو تکنولوژی و ..


 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات فوق لیسانس  
  شغل پژوهشگر سن سی تا چهل سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو شش ماه  
  نظرات ارائه شده  
   


یک آدمک با بدن پر از گل و گلدان می ساختم که دریک دستش تابلوی الکترونیکی بود و در آن تابلو هر روز شعاری با عناوین محیط زیست و زیبایی ظاهر می شد. همینطور در دست دیگرش کیبوردی که هر کس در هنگام ورود به ساختمان می توانست یک تجربه ای را که در طول روز در خصوص محیط زیست در محیط داشت را وارد کند و همینطور برخورد خود را با آن صحنه، در پایان روز هم پس از داوری به بهترین برخورد با اتفاقات محیط زیستی، گلدانی هدیه می شد. 2- برگزاری اردو برای دانش آموزان در جهت جمع آوری آشغال ها در مراتع و جاده های برون شهری با همکاری شهرداری ها و در پایان برگزاری نشست هایی و اهدای جوایز برای دانش آموزان و مدارسی که بیشترین اردو ها را دراین زمینه برگزار کرده اند.

 جریمه کردن افرادی که در خیابان آشغال می ریزند. حتی افراد خاطی که توسط پلیس دیده نمی شوند توسط مردم به مرکزی اس ام اس شود و تبلیغات این فرایند در بیلبورد های شهر. معرفی افرادی که در زمینه بازیافت کار کرده اند و ایجاد سایتی برای به اشتراک گذاشتن دانش و اتنقال تجربه به دیگران. همینطور معرفی افراد برتر در رسانه ها
 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات فوق لیسانس  
  شغل کارمند بخش خصوصی سن سی تا چهل سال  
  استان بوشهر مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو یک ماه  
  نظرات ارائه شده  
   

اقدامات پیشنهادی باید به بحث گذاشته شود ،بعضی وقت ها شهرداری حمایت نمی کند و واسه این کار مجبورید کارهای کوچک را  با دوست ها انجام بدید  که به صورت مقطعی و کم اهمیت است . به نظر من  این کار را باید با بچه ها شروع شود

 

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات فوق لیسانس  
  شغل معلم سن سی تا چهل سال  
  استان اصفهان مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو دو سال  
  نظرات ارائه شده  
   


1- استفاده از گل کاری های زیبا که امروزه در فصول مربوطه انجام می گیرد 2- استفاده از گلدان های بزرگ برای جاهایی که فضای سبز وجود ندارد 3- نقاشی ها و تابلو های دیواری برای مکانهایی که می توان استفاده کرد 4- استفاده از کاشی کاری های سنتی و زیبای مورد استفاده در مساجد قدیمی 5 استفاده از سنگ فرش های زیبا برای اماکن خاص 6- سفارش ساخت سرامیک های با طراحی طبیعت برای اماکن ویژه ......

1- در اردوهایی که با بچه ها می رویم گروه های دوستار طبیعت تشکیل می دهیم و سعی می کنیم زباله ها ی قبلی و زباله هایی که در حال وارد شدن به طبیعت است را جمع آوری کنیم 2- مشورت و همکاری در بازسازی محیط آموزشی (کلاس درس- محیط مدرسه) به گونه ای که اجزایی از طبیعت زیبا در آن موجود باشد.

 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات فوق لیسانس  
  شغل - سن بیست تا سی سال  
  استان تهران مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو دو سال  
  نظرات ارائه شده  
   


سطل های حاوی ورمی کمپوست یرای تجزیه زباله ها.

 

 

 

 

 

  جنس زن تحصیلات فوق لیسانس  
  شغل استاد دانشگاه سن بیست تا سی سال  
  استان - مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو دو سال  
  نظرات ارائه شده  
   

به دلیل رشته تحصیلیم که کشاورزی است فکر میکنم هیچ چیز بهتر از عناصر طبیعی باعث زیبایی محیط زیست ما نمی شود گل ها و گیاهان سبز بهترین عناصر برای زیبایی محیط زیست هستند
 

 

 

 

 

  جنس مرد تحصیلات فوق لیسانس  
  شغل کارمند بخش خصوصی سن بیست تا سی سال  
  استان خراسان رضوی مدت زمان آشنایی با  سایت فکرنو سه سال  
  نظرات ارائه شده  
   

 چون من رشتم شیمی هست. سعی میکنم با ابداع مواد جدید و زیست تخریب و مفید برای طبیعت در هر چه زیبا نگه داشتن این محیط زیبا بکوشم

 

 

 

 

****

 

 

 

منبع :گزارش  نظر سنجی پژوهشی با  موضوع -بهره گیری از خلاقیت  در زیبا سازی و پاکیزگی محیط زیست - پژوهشگر: حمید میرزاآقایی

-انتشار سایت فکرنو- www.fekreno.org-  فروردین  1392

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت فكرنو ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

All Rights Reserved