لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو       

 

   

 

خواندنی ها ی سايت فکر نو

 فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   

 

کودکان و نوجوانان آلمانی صاحب دانشگاه شدند   

 

منبع :  روزنامه همشهری -ترجمه: آيدين فرنگی از    DW.TURKISH - پانزدهم ژانويه 2009 -بخش جامعه - سه شنبه 29 بهمن 1387
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نخستين دانشگاه ويژه کودکان و نوجوانان اروپايی چندی پيش در شهر "ووپرتال " آلمان افتتاح شد. در اين دانشگاه نه جزوه نويسی اجباری است و نه امتحان دادن. " آينده کشور را کودکان می سازند. " اين جمله با هدف افزايش احساس مسئوليت در قبال کودکان و نوجوانان در همه فرهنگ ها به کار برده می شود. ضرورت برخورداری اين قشر از يک آموزش مناسب مقوله بسيار مهمی است و دانشگاه ويژه کودکان و نوجوانان ووپرتال هم بر اساس همين ديدگاه شکل گرفته. طراحان و مديران دانشگاه می کوشند تا نوجوانان آلمانی را نسبت به رياضی، زيست شناسی و رشته های فنی علاقه مند کنند.

" منشا صدايی که از راديو به گوش می رسد چيست؟ جريان برق چطور به دوشاخه منتقل می شود؟ و ... "  کودکان و نوجوانان پاسخ اين قبيل پرسش ها را در دانشگاه ووپرتال آموخته و از وجود رشته های متفاوت علمی نيز مطلع می شوند. پروفسور ارنست آندرياس زيگلر، ايده پرداز دانشگاه مذکور می گويد: " اين دانشگاه نمونه مشابهی در اروپا ندارد. دانشجويان ما در فاصله سنی 4 تا 18 سال قرار دارند و اينجا با مفاهيم رياضی و زيست شناسی آشنا می شوند. دانشجوها نه موظف به جزوه نويسی هستند و نه مجبور به امتحان دادن، چرا که فقط قصد داريم همزمان با سرگرم کردن آنها معلومات علمی شان را افزايش دهيم. ساختار آموزشی دانشگاه با ساختار مدرسه ها تفاوت زيادی دارد و ما می خواهيم بچه ها از ياد گرفتن احساس لذت کرده و اين حس را تا آخر عمر به همراه داشته باشند. "

اين موسسه آموزشی اتوپيايی و نوپا از طرف دانشجويان کم سن و سال و والدين شان با هيجان بالايی مورد استقبال قرار گرفته، بطوری که علاوه بر تکميل شدن ظرفيت دانشگاه، تعداد زيادی نيز در ليست انتظار، نام نويسی کرده اند در حال حاضر نزديک به 600 دانشجو در اين دانشگاه مشغول يادگيری هستند و پيشنهادهايی هم در خصوص افزايش ظرفيت پذيرش آن مطرح شده. تحصيل در دانشگاه ووپرتال يعنی تجربه اندوزی از راه تجربه کردن " رياضيات پرماجرا " و " آزمايشگاه سحرآميز علوم زيستی" جزو عناوين جذاب درس های اين دانشگاه به حساب می آيد. ساختار دانشگاه فوق بر تلفيق تجربه های صرف با مشاهده عملی همين تجربه ها استوار شده.

پروفسور گلاپريسفلد، استاد رشته جانورشناسی دانشگاه تاکيد می کند: " دليلی وجود ندارد تدريس علوم همواره با پيچيدگی توام باشد. وظيفه ما در اينجا تفکيک علوم پيچيده به مفاهيم ساده تر و ارائه منظم آنهاست.   البته انجام اين کار به هيچ وجه ساده نيست، به خصوص اينکه دانشجويان ما از دو جنبه سنی و علمی از سطح بالايی برخوردار نيستند. "

در دانشگاه ووپرتال علاوه بر اعضای هيات عملی، دانشجويان کلاس های بالاتر هم به آموزش دانشجويان کلاس های پايين تر می پردازند.

" استفان رات" دانشجويی که بيشتر در درس طرح موشک ها موفق به دريافت جايزه شده. همراه 2 همکلاسی ديگرش معلومات خود را پيرامون موشک ها در اختيار دانشجويان کم سن و سال تر قرار می دهد. او      می گويد: " من از آموزش بچه ها خيلی لذت می برم و انجام اين کار برايم اصلا سخت نيست. استادان با تجربه زيادی اينجا تدريس می کنند. اما ما نسبت به آنها از يک امتياز مهم برخوردار هستيم، چرا که از نظر سنی فاصله کمتری بين ما و دانشجويان کم سن و سال تر وجود دارد و به همين دليل بهتر می توانيم آنها را درک کنيم. "

 

 
 

 

 

   

 

 

                       
 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org