لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   چگونه ذهنی فعال داشته باشیم؟

 

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

 در زندگی روزمره هر یک از ما انسان ها بارها اتفاق افتاده است که به دلایل مختلف، مسئله ای را اعم از کوچک یا بزرگ، مهم یا غیر مهم، حیاتی یا غیر حیاتی؛ فراموش کرده ایم و این فراموشکاری برایمان دردسر، شرمساری و خجالت و بدتر از همه توبیخ به همراه داشته است.

به طوری که خود را سرزنش نموده و به خود قول داده ایم که این اتفاق دیگر تکرار نشود. برای این امر، روش های مختلفی را هم همچون علامت زدن روی دست و ... را امتحان نموده و سعی نموده ایم تا حواسمان را کاملا جمع نماییم تا بار دیگر با یک اشتباه ناخواسته، شرمنده دیگران نشویم! اما این موارد هم هیچ تاثیری روی جمع شدن حواس ما نداشته و آنقدر این عمل را خواسته یا ناخواسته و در دفعات مختلف تکرار نموده ایم که دوستان به ما انگ «حواس پرت» چسبانیده اند.

 اما بدانید که این مسئله هم مانند مسائل دیگر به راحتی قابل پیشگیری است. بطوری که  می توان با بکارگیری تکنیک هایی بسیار ساده، همیشه و در هر سن و سالی که هستیم، ذهن، فکر و اندیشه مان را جوان و هوشیار نگاه داشته و از زندگی خود لذت ببریم. برای این کار تنها کافی است:


1. ورزش را حتی برای دقایقی کوتاه در برنامه روزانه خود قرار دهیم. به گفته پروفسور «جان جی راتی» نویسنده كتاب راهنمای استفاده از مغز، ورزش بیشتر از آنکه برای جسم مهم باشد، برای پرورش ذهن و روح آدمی است. زیرا كه تاثیر مستقیم بر حوصله، توانایی، هوشیاری و احساس سرحالی فرد دارد.

برای این کار لازم نیست حتما به کلاس های ورزشی رفته و ساعاتی را در آنجا بگذرانیم. پیاده روی یکی از مفرح ترین و در عین حال کم هزینه ترین ورزش هایی است که می توان روزانه با صرف 20 تا 30 دقیقه در هوای آزاد انجام داد.

طبق تحقیقات گروهي از محققان دانشگاه ميشيگان، افرادی که در در فضای سبز و پارک ها به پیاده روی می پردازند، حافظه، توجه و دقت شان، در مقايسه با افرادي که در خيابان‏هاي شهر پياده ‏روي مي‏کنند 20 درصد بيشتر است. پس با پیاده روی در فضای آزاد، به خود این امکان را می دهیم تا بهتر فكر کرده، روحیه قوی تری داشته باشیم و كارهای روزمره را به نحو احسن انجام دهیم.


2. سعی کنیم در هر سنی که هستیم، ذهن خود را به فعالیت واداریم و نگذاریم همیشه در حال استراحت باقی بماند. بسیاری از ما فکر می کنیم که یادگیری و آموزش تنها برای دوران مدرسه و دانشگاه بوده است و بس. این تفکر بسیار اشتباه است. آدمی در هر سن و شغلی که هست، نیازمند یادگیری و آموزش می باشد. زیرا اگر ذهن خود را درگیر آموزش و یادگیری کارهای جدید نکنیم، به روند کاهش قوای فکری خود کمک نموده ایم. بنابراین برای جلوگیری از این موارد می بایست خود را به مطالعه، حل جدول، بازی شطرنج، یادگیری زبان جدید، نواختن یک ساز موسیقی و به طور کلی هر هنری که دوست می داریم، سرگرم نماییم و از این طریق ذهن خود را قوی تر کرده و سلامت فکری و ذهنی را برای خود به ارمغان آوریم.


3. در برنامه غذایی خود تغییر ایجاد کنیم. استفاده از انواع غذاهای آماده، چرب، شور، شیرین و ... نه تنها سلامت جسمی ما را به خطر می اندازند، بلکه قوای ذهنی ما را نیز مختل می نمایند. با مصرف غذاهای دریایی، سبزیجات و میوه های تازه می توان قدرت تمرکز را بالا برده و مغز و حافظه مان را نیز تقویت نماییم.


4. ساعات خواب خود را تنظیم کرده و به اندازه و با آرامش خاطر بخوابیم. همانطور که می دانید، خواب یکی از مهمترین نیازهای آدمی است که جتما باید تامین شود. چرا که ما با چند ساعت خواب در شبانه روز، استراحت مغز خود را تأمین می نماییم. اگر خواب ما با آشفتگی همراه باشد و بنا به هر دلیلی به خوبی و با آرامش میسر نگردد، باعث می شود تا زود خسته و عصبانی شده، آرامش نداشته باشیم، کارهای خود را به کندی انجام دهیم و دائما در حال چرت زدن باشیم؛ که تمام این موارد سبب می شود تا تمرکز حواس و هوشیاری لازم را نداشته باشیم و ذهنمان آمادگی لازم جهت درک و کنترل امور را نداشته باشد.

5. استرس و اضطراب را در درون خود از بین ببریم. متاسفانه، يكي از مشكلات رواني که در جامعه کنونی، بیشتر مردم با آن دست و پنجه نرم مي‌كنند، افتادن در دام استرس و اضطراب است. این امر لطمات جبران ناپذیری بر سلول های ذهن ما وارد می کند. به طوری که وقتی دچار استرس و اضطراب می شویم، نمی توانیم بدرستی روی کارها و اعمالمان تمرکز داشته و درست تصمیم گیری نماییم. بنابراین بایستی با سعی و تلاش و تغییر در دیدگاه خود، استرس و اضطراب را مهار نماییم تا از این طریق هر آنچه که به ذهن سپرده ایم را فراموش نکنیم.


6. روابط خود را با دوستان مان حفظ کرده و با دلایل بی مورد، از بودن در جمع کناره گیری نکنیم. تحقیقات مختلف نشان داده است که ارتباطات چه به صورت دیداری و چه کلامی نه تنها آدمی را از انزوا و افسردگی دور می کند، بلکه موجب تقویت حافظه و هوشیاری ذهن او می شود. همچنین، در پی داشتن روابط مستمر با دیگران است که می توانیم بهتر فکر کرده و به دنبال آن مسائل و مشکلات زندگی را بهتر حل نماییم.

در آخر یادمان باشد که
باد می وزد ... می توانی در مقابلش هم دیوار بسازی، هم آسیاب بادی... بدان که تصمیم با توست.

 

****

 

منبع : مقاله ارسالی  " چگونه ذهنی فعال داشته باشیم؟ " تهیه کننده : فاطمه اسلامیه  - کارشناس ارشد مدیریت آموزشی- انتشار سایت فکرنو -تیرماه 1391    

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org