لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

چطور كودكاني باهوش تربيت كنيم؟

و ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 
 همه انسان‌ها دوست دارند كودكاني باهوش داشته باشند. هوش علاوه بر زمينه ژنتيك، تا حدي هم اكتسابي است و در طول زندگي و به نسبت شرايط محيطي از آغاز تولد تا بزرگسالي و براساس آموزش‌هاي فرد در او شكل مي‌گيرد.
در واقع با اين كه هوش انسان، هم ارثي و هم اكتسابي است يا به عبارتي هوش پديده‌اي ژنتيك و استعدادي خدادادي است، توانايي‌هاي ذهني افراد در طي دوران زندگي و از دوران كودكي آنها كم‌كم شكل مي‌گيرد. براساس تحقيقات علمي انجام شده، با به كار بردن روش‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي خاصي در زندگي روزمره و در فضاي آموزشي كودكان، مي‌توان قدرت تفكر و هوش آنها را پرورش داد. شما هم مي‌توانيد از اين روش‌ها براي باهوش‌تر كردن فرزندتان استفاده كنيد.

بازي براي هوش: شطرنج، جدول، پازل و ديگر بازي‌هاي فكري، همگي براي مغز كودك همچون ورزش هستند. بازي‌هايي مانند جدول اعداد علاوه بر اين كه مي‌توانند سرگرمي لذتبخشي براي كودك شما باشند، تقويت‌كننده توانايي تفكر، استراتژيك، حل مشكلات و تصميم‌گيري در وضعيت‌هاي پيچيده هستند. انواع بازي‌هاي فكري را در خانه داشته باشيد و علاوه بر اين، گاهي مسائلي را به طور خيالي طراحي كنيد و براي حل آن از فرزندتان كمك بخواهيد.

در جستجوي دانش باش: محققان معتقدند والديني كه كودكان خود را با ارائه نظرات و ايده‌هاي جديد تشويق كرده و كنجكاوي آنها را مورد توجه و احترام قرار مي‌دهند، درس بزرگي به آنها داده‌اند. اين كه جستجوي دانش اهميت زيادي دارد. از كودكانتان در زمينه سرگرمي‌ها و علايقشان سوالاتي بپرسيد و از كنجكاوي آنها حمايت كنيد. نكات و موارد جديد مربوط به سرگرمي‌هايشان را به آنها ياد دهيد و براي تشويق كنجكاوي‌هايشان، آنها را به گردش‌هاي آموزشي ببريد. گردش در موزه‌هاي تاريخي و طبيعي، رصدخانه و پارك‌هاي حيوانات از اين جمله‌اند.

ورزش، ورزش، ورزش: مطالعات نشان داده ارتباط مستقيمي بين فعاليت‌هاي ورزشي كودكان دبستاني و موفقيت تحصيلي آنها وجود دارد. شركت كردن كودكان در فعاليت‌هاي ورزشي، افزايش ميزان اعتماد به نفس، مهارت در كارهاي گروهي و توانايي‌هاي مديريتي و رهبري را به دنبال دارد. همچنين ثابت شده بيشتر زناني كه در موقعيت كاري در نقش‌هاي مديريتي و رياست موفق بوده‌اند، در دوران كودكي و نوجواني در فعاليت‌هاي گروهي و تيمي ورزشي شركت داشته‌اند. پس به جاي اين كه پس از خوردن شام، جلوي تلويزيون بنشينيد، بهتر است با فرزندتان توپ‌بازي كنيد يا به پياده‌روي برويد. بهتر است كودك را به شركت در تيم‌هاي ورزشي مدرسه‌اش تشويق نماييد.

الفباي موسيقي، الفباي هوش: شايد شنيدن سر و صداي ناهنجار كودكتان در حالي كه مشغول تمرين نوازندگي و آموختن موسيقي است، اصلا لذت‌بخش نباشد. اما بايد بدانيد كه اين سرگرمي لذت‌بخش كودكان، يكي از مواردي است كه نيمكره راست مغز آنها را پرورش مي‌دهد. بنابر تحقيقات دانشمندان دانشگاه تورنتو، برنامه‌ريزي دوره‌هاي آموزش موسيقي براي كودكان منجر به افزايش ضريب هوشي و توانايي‌هاي علمي آينده آنها خواهد شد. هرچه سال‌هاي آموزش موسيقي آنها بيشتر باشد، ميزان اين تاثير و افزايش هوش در آنها بيشتر خواهد بود. مطالعات انجام شده نشان مي‌دهد آموختن موسيقي در دوران كودكي باعث كسب نمره‌هاي بهتر در دوران دبيرستان و ضريب هوشي بالاتر در دوران بزرگسالي مي‌شود، پس اجازه دهيد موسيقيدان دروني كودكتان خودش را نشان دهد.

شير مادر، عصاره هوش: شير مادر اولين غذاي مغز كودك است. شير مادر از دو جهت براي كودك مفيد است: يكي اين كه از خطر احتمالي ابتلاي كودك به بيماري جلوگيري مي‌كند و ديگر اين كه به تنهايي يك غذاي كامل براي نوزاد است تغذيه نوزاد از سينه مادر، كودك را هم سالم‌تر و هم باهوش‌تر مي‌كند. مطالعات نشان داده است كودكاني كه در دوران نوزادي 9 ماه شير مادرشان را خورده‌اند، بسيار باهوش‌ترند.

رايانه در خدمت هوش: شايد تعجب كنيد، چون بازي‌هاي رايانه‌اي شهرت بدي پيدا كرده‌اند و بسيار مورد انتقاد قرار مي‌گيرند. درست است كه بسياري از آنها وحشيانه، بي‌فايده و غيرفكري هستند اما ما در مورد انواعي از بازي‌هاي رايانه‌اي صحبت مي‌كنيم كه مهارت‌هاي فكري و استراتژيك و قدرت تصميم‌گيري و خلاقيت كودك را پرورش داده و كار گروهي را به او آموزش مي‌دهند. كودكاني كه انواع بازي‌هاي رايانه‌اي آموزشي را بازي مي‌كنند نسبت به آنهايي كه اين بازي‌ها را تجربه نكرده‌اند از قدرت درك و تجسم تصويري برخوردارند.

خوب بخور تا با هوش شوي: خوردن صبحانه باعث تقويت‌ حافظه، تمركز و قدرت يادگيري مي‌شود. كودكاني كه صبحانه نمي‌خورند، معمولا زودتر خسته شده و كم‌طاقت‌تر و زودرنج‌تر هستند همچنين از سرعت عمل كمتري برخوردارند. قند، چربي‌هاي اشباع و ديگر خوراكي‌هاي بي‌فايده را از برنامه غذايي كودكان حذف كنيد و به جاي آن، مواد مغذي و مفيدي كه به رشد ذهني آنها كمك مي‌كند، جايگزين كنيد.

سال‌هاي اوليه دوران كودكي بويژه 2 سال اول بسيار اهميت دارد و لازم است تمام مواد لازم را در رژيم غذايي كودك قرار دهيد. تحقيقات نشان مي‌دهد ميزان مقاومت در برابر بيماري‌ها در كودكاني كه تغذيه سالمي ندارند بسيار كم است. بنابراين تغذيه نادرست باعث مي‌شود كودكان از مدرسه و همسالان خود عقب بمانند و دچار افت تحصيلي شوند. پس اگر مي‌خواهيد كودكتان در مدرسه نمره بهتري بگيرد، به تغذيه او هم توجه كنيد.

دوستي كه هوش هديه مي‌دهد: كتاب يكي از روش‌هاي مفيد قديمي است كه امتحانش را پس داده اما بعضي مواقع در مقابل روش‌هاي تكنولوژيك امروزي براي تقويت هوش، دست‌كم گرفته مي‌شود. در حالي كه كتاب قابل دسترس‌ترين، كم‌هزينه‌ترين و در عين حال موفقيت‌آميزترين روش براي آموزش و رشد ذهني كودكان در تمام سنين است. براي كودكانتان از سنين پايين‌تر كتاب خواندن را شروع كنيد. آنها را براي عضويت در كتابخانه ثبت‌نام كنيد و كتابخانه منزلتان را پر از كتاب كنيد.
 ****

منبع: مقاله "چطور كودكاني باهوش تربيت كنيم؟"مترجم: رزيتا شاهرخ -برگرفته از :Parents- انتشار : جام جم آنلاين

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org