لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

هدف بدون برنامه، يك رؤياست

ت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

 


به جاي داشتن يك برنامه ذهني، خيال‌ها و آرزوهاي مبهم، بهتر است روي اهداف مشخص متمركز شويد.

 مشخص كردن اهداف باعث مي‌شود كه بتوانيد انتخاب‌هاي بهتري داشته و به اهداف كوتاه و بلندمدت خود برسيد و دستاوردهاي خود را بسنجيد. در اينجا چند راه مشخص كردن اهداف و شيوه رسيدن به آنها را ارائه مي‌كنيم.

 مشخص كردن فضاهاي پيشرفت: مهمترين شكل پيشرفت و ترقي شخصي، مشخص كردن رابطه بين جنبه‌هاي مختلف زندگي و جدا كردن جنبه‌هايي است كه نياز به تغيير و بهبودي دارند. براي اين كار نقشه‌اي در ذهن‌تان طراحي كنيد كه توانايي‌ها و ضعف‌ها،ارزش‌ها و آرزوهاي شما با توجه به زندگي شخصي، كاري و اجتماعي خود در آن‌فهرست شود.

 آيا ارتباطي بين اين جنبه‌ها مشاهده مي‌كنيد؟ مثلاً آيا دربين ارزش‌هاي اجتماعي‌تان‌، ملاقات با دوستان را فهرست مي‌كنيد، در حالي كه دستاوردها و پيشرفت‌هایتان  حول و حوش فعاليت‌هاي كاري مي‌چرخد؟ يا در حالي كه فعاليت فيزيكي به عنوان يكي از علايق شخصیتان  است اما ساعت‌هاي طولاني را كه سركار مي‌گذرانيد را به عنوان يكي از توانايي‌هاي تخصصي‌تان ليست مي‌كنيد؟

 انتخاب اهداف:

وقتي نگاهي به قسمت‌ها و جوانب مختلف زندگي‌تان، چه آنهايي كه در آنها توانمنديد و چه آن قسمت‌ها كه كمبود داريد انداختيد، بايد به دنبال پلي براي اتصال اين قسمت‌ها به هم باشيد.

 براي مثال ممكن است سفر به دور دنيا يكي از علايق و آرزوهاي شخصي‌تان باشد، اما اين آرزو پشت عادت اجتماعي هر شب شما براي بيرون رفتن با دوستان براي صرف شام در رستوران پنهان شده باشد.

 به عبارت ديگر، شما براي مسافرت به پول نياز داريد، اما با اين عادت نمي‌توانيد هيچ پولي پس‌انداز كنيد چون همه پول خود را به خاطر روابط اجتماعي‌تان از دست مي‌دهيد، در اين مورد پلي كه علاقه و آرزوي شما را به نقص و كمبودتان متصل مي‌كند «محدوديت مالي» ناميده مي‌شود.

 رسيدن به اهداف:

 به نكات زير كه مرتبط با پيشرفت و ترقي شخصي‌ شماست و گام‌هايي را كه بايد در اين راه برداريد توجه كنيد.

1 – هدف: داشتن صبر بيشتر

- شخصي: آزار و اذيت‌هايي كه باعث مي‌شود صبر خود را از دست بدهيد ليست كرده و سعي كنيد راه‌حل‌هايي براي آن خلق كنيد. اگر ترافيك آزارتان مي‌دهد، زودتر از منزل خارج شويد، يا مسير ديگري را انتخاب كنيد، از وسايل نقليه عمومي استفاده كنيد، موزيك گوش دهيد و...

- حرفه‌اي: براي‌تان عذاب‌آور است وقتي همكارانتان مدت زيادي وقت در جلسات صرف مي‌كنند و يا با حرف زدن كار شما را مختل كرده و تمركزتان را برهم مي‌زنند، از آنها دستور جلسه بخواهيد. ببينيد آيا حضور شما در كل جلسه لازم است يا خير. اگر حرف زدن همكاران‌تان تمركزتان را برهم مي‌زند، در اتاق خود را ببنديد.

 - اجتماعي و عشقي: ارتباطاتان را با خانواده و دوستان گاهي كم مي‌كنيد؟ نامرتب بودن نامزدتان يا گيرهاي پدر و مادرتان اذيت‌تان مي‌كند؟ روي اهداف خود تمركز كنيد و ببينيد چه زمان‌هايي بايد قاطع باشيد و چه وقت مسائل را ناديده بگيريد.

 2 – هدف: به دست آوردن كنترل احساسات

 - شخصي: هر چيزي كه مخالف هدف كنترل احساساتتان باشد را به دقت بررسي كنيد و ببينيد چه چيزهايي باعث خارج شدن شما از حالت عادي مي‌شود.

 - حرفه‌اي: اگر چيزي يا حرفي در يك جلسه آزارتان مي‌دهد و احساس كرديد كه كنترل خود را از دست خواهيد داد، قبل از اينكه عملي انجام دهيد كه بعدها پشيمان شويد، عذرخواهي كرده و جلسه را ترك كنيد و كمي قدم بزنيد.

 - اجتماعي و عشقي: قبل از اينكه احساساتتان فوران كند تا 10 بشماريد. اگر هميشه عادت داريد كه سر نامزدتان فرياد بزنيد، شايد به درد هم نمي‌خوريد.

 3 – هدف: بالا بردن تعادل و ثبات

 -شخصي: كاري كنيد تا بتوانيد عادت‌هاي مضر و مخربي مثل سيگار كشيدن و پرخوري را ترك كنيد. وقت كافي براي كارهاي بزرگ، تغييرات مكاني و ارتباطي و كاري بنابراهدافتان صرف كنيد.

 - حرفه‌اي: تعادل و ثبات خود را در مسائل مختلف مثلاً با كم كردن هزينه‌هاي ناهار و قهوه بالاتر ببريد. توانايي‌هاي‌تان را بشناسيد، مهارت‌هاي‌تان را با تمرين و ممارست بيشتر بالا ببريد و دستاوردهاي خود را به دقت بررسي كنيد.

 - اجتماعي و عشقي: اگر به نظرتان زمانش رسيده است كه مستقر شده و ازدواج كنيد، در انتخاب همسر دقت كنيد. اگر وضعيت مالي خوبي نداريد، قرار ملاقات‌هايي بگذاريد كه نيازي به حساب بانكي نداشته باشند.

 4 – هدف: اضافه كردن لذت و خوشي در برنامه روزانه

 - شخصي: به جاي افتادن روي مبل جلوي تلويزيون، براي تعطيلات آخر هفته خود برنامه‌ريزي كنيد. براي خريد ميوه تازه به فروشگاه محل برويد. با اين كار هم غذاي سالم‌تري خواهيد خورد و هم از بيرون رفتن لذت مي‌بريد. در اوقات فراغت كارهايي انجام دهيد كه دوست داريد.

 - حرفه‌اي: گاهي مسير خانه يا قسمتي از مسير خانه تا محل كار را پياده طي كنيد و يا اگر مسيرش طولاني است، ماشين را دورتر از شركت پارك كرده و بقيه مسير را پياده برويد. اين كار هم ورزش است و هم از هواي تازه لذت خواهيد برد.

 - اجتماعي و عشقي: كمي سرگرمي و چيزهاي تازه به زندگي اجتماعي‌تان اضافه كنيد. شب هاي تعطيل را به رستوران‌ برويد. آخر هفته‌ها را با خانواده‌تان بگذرانيد. بعد از ظهرها با دوستانتان فعاليت‌هاي جديد را شروع كنيد. اما وقتي انتخاب‌هاي‌تان را انجام مي‌دهيد، هميشه اهداف خود را مدنظر قرار دهيد.

 اهدافتان را هميشه مدنظر قرار دهيد:

 «يك هدف بدون برنامه، فقط يك آرزو است».(آنتوان دوسنت اگزوپري) پيشرفت خود را بررسي كنيد. هر سه ماه يك‌بار ميزان پيشبرد اهدافتان را ملاحظه كنيد و ببينيد تا چه اندازه جلو رفته‌ايد. براي گرفتن هر تصميمي در زندگي‌تان، هميشه اهدافتان را مدنظر قرار دهيد، تا نتايج فوق‌العاده آن را ببينيد.

 

****

 

منبع : مقاله " هدف بدون برنامه، يك رؤياست  " ترجمه رزيتا شاهرخ -برگرفته از  readersdigest.com    - انتشار :   http://hamshahrionline.ir

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org