لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

لبخند، راز ساده برقراری ارتباط

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

لبخند، راز هوش اجتماعی

يک رمز بسيار ساده در هوش اجتماعی وجود دارد، به مردم لبخند بزنيد. لبخند انسان، منعکس کننده گرما، اعتماد، رفتار مثبت و خوشحالی است همچنين باعث می شود که ديگران هم جذب شما شوند.

کائنات هم برای لبخند جایزه می دهند

يک لبخند ساده بهترين راه پيدا کردن دوست و تحت تاثير قرار دادن مردم است. يکی از اولين چيزهايی که باعث جذب مردم به سوی ما می شود، لبخندی است که بر لب داريم. وقتی ما لبخند را می بينيم، مغزمان هم واکنش نشان می دهد و به عضلات مخصوص لبخند فرمان می دهد و ما لبخند آنها را جواب می دهيم.

برايان بيتس، نويسنده ی کتاب چهره ی انسان ، لبخند زدن را در اجتماع توصيه می کند و می گويد: بيشتر اوقات ما ترجيح می دهيم که اعتمادمان را آرزوها و ثروتهايمان را با افراد خنده رو سهيم شويم.

لبخند به تلاش بسيار کمتری نياز دارد تا اخم کردن و به مراتب به انقباض عضلات کمتری هم احتياج دارد. علاوه بر اين روانتر و پی در پی انجام  می گيرد. حتی کائنات هم برای لبخند به ما جايزه می دهند. وقتی ما لبخند می زنيم انعکاس لبخند ما باعث توليد آندروفين می شود، که خود يک ماده ی انرژی زا و ضد درد است. حالا نوبت به اولين تمرين اجتماعی شما می رسد، يک لبخند بزنيد.

خنده مسری است

بخند تا دنيا به تو بخندد.

خنده مسری است، مانند سرماخوردگی، وقتی کسی به من لبخند بزند، من هم لبخند می زنم، امروزه که از خيابان می گذشتم، به کسی لبخند زدم و متوجه شدم که لبخند به او هم سرايت کرد.

وقتی راجع به لبخند فکر کردم، ارزشش را فهميدم. يک لبخند ساده مثل لبخند من، می تواند به دور دنيا سفر کند. وقتی حال لبخند زدن داری،  بگذار لبخندت به همه سرايت کند و آن را به دور دنيا بفرست.

ديدار نخست را با لبخند آغاز کنيد

هميشه با لبخند به مردم خوشامد بگوييد. بخصوص اگر اولين بار باشد که آنها را می بينيد، زيرا اولين برخورد در خاطر همه می ماند. به اين پديده اصطلاحا" اثر اولين برخورد می گويند، يا اصل برخورد اول که در بخشهای بعدی در اين باره صحبت خواهيم کرد. در شروع آشناييها، لبخند اثر مثبت و حس خوشی بر جا می گذارد و شما بتدريج ديگران را تحت تاثير قرار می دهيد.

حرکات بدنتان با کلماتتان هماهنگ باشد

وقتی در حال توضيح نکته ای هستيد، سعی کنيد بدنتان مثل يک آلت موسيقی با حرفهايتان هماهنگی داشته باشد. سعی کنيد صدايتان هماهنگ با آن نکته ای باشد که مشغول توضيح دادنش هستيد و با حرکات دست مانند يک مجسمه ساز، نکات يا صحنه ها را تعريف کنيد.

خوشامدگويی و ديدار با اشتياق

هنگام ديدار و خوشامدگويی به مردم، حرکات بدنی آنها را زير نظر داشته باشيد. به خاطر داشته باشيد که حرکات بدنی افراد و هماهنگی يا ناهماهنگی بين آنها، حاوی نکات ارزشمندی از نوع رفتار آنهاست. در اين هنگام بايد سعی کنيد حرکات بدنی ای را بررسی کنيد که افراد در دقايق اوليه نشان می دهند.

مثلا" اگر دست دادن عادتی متداول است، توجه به قوت دست آن فرد بسيار مهم است. ضمنا" به نوع دست دادن و قوت دست خودتان هم توجه کنيد که گرم و با محبت باشد. حين دست دادن، حتما" به چشمان شخص نگاه کنيد. معمولا" نگاه به صورت شخص، نشان دهنده ی آن است که آن فرد برای شما جالب است و اين باعث می شود که او هم همين فکر را در مورد شما بکند.

از حرکات محبت آميز مناسب استفاده کنيد

در بعضی از فرهنگها ، همديگر ، را زياد بغل می کنند، مثلا" در روسيه مردم وقتی به هم می رسند يکديگر را بغل می کنند  و می فشارند. اين عمل در آنجا بسيار طبيعی است. ولی در انگلستان مردم بسيار محتاطانه عمل می کنند. دکتر هارولد فالک در مورد بعضی از نکات مثبت بغل کردن می گويد که سيستم ايمنی بدن را هماهنگ می کند و باعث می شود که خستگی فرد کاهش يابد و احساس شادابی کند. در همين راستا، هلن کلتون نويسنده ی کتاب لذت لمس کردن می نويسد که بغل کردن باعث افزايش هموگلوبين خون می شود. همانطور که می دانيد هموگلوبين حامل اکسيژن به نقاط مهم بدن از قبيل قلب، مغز و بقيه اندامهاست. بغل کردن، بطور کلی عمل مثبتی است برای افزايش اعتماد به نفس و هوش اجتماعی .

خودتان را در آينه نگاه کنيد

قبل از هر ملاقات ، خودتان را در يک آينه ی تمام قد نگاه کنيد. به جای يک نگاه  سطحی، فکر کنيد شما مدير تدارک لباس، يا تهيه کننده فيلم هستيد و بايد لباس همه ی افراد را بررسی کنيد و آنها را با صحنه های مناسب فيلم هماهنگ کنيد. حالا اين کار را به جای اينکه در مورد هنرپيشه ها انجام دهيد، در مورد خودتان بکنيد. زيرا شکل و نوع لباس باعث ايجاد آرامش و اعتماد به نفس می شود.

همه ی دنيا صحنه ی تئاتر است

به مردم نگاه کنيد. اين کار هم سرگرم کننده است و هم اطلاعات زيادی به شما می دهد. از خودتان يک فرد کاملا" آگاه در تشخیص حرکات بدنی بسازيد. در هر جا هستيد، خيابان، رستوران ، محافل عمومی، ساحل دريا، خلاصه هر جايی که مردم جمع می شوند . هر وقت در هر یک  از اين مکانها حرکات بدنی هماهنگ و مناسبی ديديد، سعی کنيد آن را تقليد و جزئی از ساختار حرکت بدنی خود کنيد.

تقويت کننده های اجتماعی برای مغز

نکات زير را تکرار کنيد:

  • اول: من در حال بهبود حرکات بدنی هماهنگ و عالی برای بدن خودم هستم.

  • دوم: کلمات و حرکات بدنی من بسيار هماهنگ اند.

  • سوم: در هر فرصتی لبخند می زنم.

 ****

منبع: مقاله  "  لبخند، راز ساده برقراری ارتباط  "  - روزنامه بهداشت روان و جامعه - بخش روانشناسی مثبت - مرداد ماه 1386- شماره  19

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org

 خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی