لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

ايجاد عادت خوب مطالعه در دانش آموزان

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

تمام دانش آموزان  از  بدو ورود به مدرسه يا حتی  مدتی قبل از آن با مطالعه آشنا می شوند. برخی از آنها فقط وقتی در کلاس  درس هستند و معلم به عنوان ناظر کار و فعاليت  آنها را سرپرستی  می کند موفق  عمل کرده و چنانچه در منزل يا جايی باشند که معلم حضور ندارد نمی توانند کارايی کامل و مفيدی داشته باشند و از  قابليت های خود به طور مناسب بهره مند شوند.

اين به دليل نداشتن عادت خوب  مطالعه به صورت انفرادی  است .بسياری  از جهت گيريها  و اقدامات آموزشی  در سيستم های  گوناگون  به منظور توسعه  اين عادات  طراحی  شده اند  که بايد از  جنبه های  مختلف  مورد ارزيابی  قرار گيرند.

دانش  آموزانی  که  عادات  ضعيف مطالعه دارند  اصولا  بسيار  سريع  از  مطالب می  گذرند .نگاهی  به درس  انداخته  و بدون توجه  و تمرکز  بر معانی  بيان  شده  بسياری  از نکات اصلی  و کليدی  را از دست می  دهند .

به سرعت با هر محرکی  توجهشان  به مسئله ديگری  معطوف  می شود  و مجبورند بارها و بارها  به  صفحه  قبل  باز گردند  و دوباره  مطالب را مرور نمايند .

 ايجاد  عادات  خوب مطالعه  مسئوليت  دانش  آموز -معلم و والدين  محترم  می  باشد . همگی  بايد تلاش  کنند  تا دستاوردهای  آموزشی  متناسب  با  ذوق  -استعداد  و تواناييهای  دانش آموز باشد  و فضا  برای   مطالعه همراه با آرامش  وی  فراهم  باشد.

مهارت های  مطالعه

مهارت های  مطالعه وقتی  توسعه  می  يابد  که دانش آموز بتواند به  طور  فردی  برای  خود  برنامه  ريزی  موثر  داشته باشد  و اين توانايی  و مهارت در گرو  داشتن  اين عوامل است .اراده  ،تمرکز ، توانايي  سازماندهی  و کنترل کار  -استفاده مناسب  از زمان  و به منظور  رسيدن  به موارد فوق  نياز به تشويق و تمرين دارد.

نقش  تکاليف در ايجاد  عادات خوب مطالعه

تکاليف يکی  از  ابزارهای  با ارزش  در پاسخ به کنجکاوی  و افزايش  توانايی  خواندن  و تفکر  و تنظيم  وقت  می باشد  و يکی  ديگر از  فوايد  تکاليف  نيز تقويت  عزت نفس  است  زيرا نوعی  تمرين  به منظور  احاطه بيشتر  دانش آموز به مطالب عنوان شده  در کلاس  می  باشد  ، چراکه  هر آنچه توسط  معلمان  گرامی  در کلاس  درس  بيان می  شود  به سرعت و به طور کامل  در حافظه دانش  آموزان  جای  نمی گيرد.از طرفی به منظور  مهارت در هر کاری  نياز  به تمرين  است  و انجام  تکاليف  نيز  نوعی  تمرين آموزشی  محسوب  می  شود . اما  آنچه از اهميت قابل توجهی  برخوردارست  ميزان تکاليف است  که بايد با توجه  به استعداد  و ويژگيهای  دانش آموزان تعيين شود .در مورد دانش آموزانی که در کلاس  مطالب را به  سرعت  ياد  می گيرند  و از حافظه خوبی  نيز برخوردارند  طبعا بايد تکاليف  کمتر از بقيه  دانش آموزان باشد .در ضمن گاهی اوقات در تعيين تکاليف زياده روی می شود. بدين صورت که بعضی اوقات برای مثال  در درس  رياضی  که نياز  به تمرين  به صورت حل مسئله  می  باشد  با حل کردن  ده تا  بيست  مسئله  نتيجه  قابل قبول حاصل می  شود  اما دادن  پنجاه مسئله  برای  حل کردن  ارزش تکليف  را پايين  می  آورد  زيرا  صرفا  دانش  آموز را خسته می  کند  و باعث می  شود  تا بدون  توجه  و اشتياق  و فقط  به منظور  پايان  تکاليف  مسائل  مورد نظر  را  حل کند.  به ويژه  اگر والدين  نيز  اصرار  بر اتمام  هر چه زودتر  تکاليفش  داشته باشند  دچار استرس  و اضطراب  خواهد  شد  و نتيجه  معکوس  خواهد  شد. شايد  جالب  باشد  که بدانيد  نخستين  گام  در راه  عادات  خوب مطالعه  خوب گوش  کردن است .نخستين  باری  که والدين  برای  فرزند  خود  کتاب داستان  می  خوانند  او ياد  می گيرد که گوش کند و چنانچه  اين خوب گوش کردن تقويت  شود موجب پيشرفت وی در اين راه  می شود .البته  به شرطی که شرايط محيط از  قبيل  آرامش ، سکوت ، نور ، درجه حرارت ، داشتن  فضای خاص برای مطالعه و ... مناسب باشد.

در ضمن  برای کودکان  زير سن  مدرسه بهتر است به منظور تقويت عادات از روزی 15  تا 20 دقيقه کتاب خوانده شود و در مورد  دانش آموزان دبستانی از روزی 30 تا 40 دقيقه  که اين  امر نيز با توجه  به آمادگی  و شرايط دانش آموز متفاوت است .

****

منبع :   مقاله    " ايجاد عادت خوب مطالعه در دانش آموزان   " - ترجمه : سحر کمالی نفر- برگرفته از سایت گوگل (    google ) -روزنامه جام جم -شنبه 26 فروردین 1385

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org

 خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی