لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

مدارس پيشرو چگونه پيشرو می شوند؟

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

 

آيا به عنوان يک مدير واحد آموزشی توانسته ايد  تاکنون به صورت  ساختاری  برای پشتيبانی  ، ايجاد  انگيزه  و تشويق مادی و غيرمادی  کارکنان تحت  پوشش خود در  طراحی  و اجرای  برنامه های  جديد  به موفقيت  دست  يابيد؟

1- انتخاب  رئيس پروژه

کليه فعاليت ها  را برای   طراحی  و اجرای  يک برنامه  جديد  به  صورت پروژه  تعريف و دسته بندی  نموده  و يکی  از افراد با تجربه از کارکنان (معاونين ، مشاورين  و...) را به  سمت  رئيس پروژه  انتخاب کنيد.اين فرد  غالبا بايد  از اهداف و استراتژيها  و چشم انداز های مدرسه  به خوبی  مطلع باشد  و با مشارکت همکاران  در کليه امور  ، ايجاد انگيزه  در انان  و حمايت لازم  و به موقع  سعی  کند  فضايی را بوجود آورد که کارکنان  ديگر  در هيچ شرايطی دلسرده نشده  و ترس  از وقوع  هرگونه پيشامد  ناخوشايند  را به خود راه ندهند.

 2-برنامه ريزی  جذب کادر علاقمند

برای  افراد متخصص که در طراحی  و اجرای  برنامه های  جديد يا در ارتباط  تنگاتنگ  با اين بخش  فعاليت می کنند  از همه مهم تر  اين است  که از افراد فعال ، علاقمند  و با پشتکار  بهره جويند.

3-ارزشيابی و تشويق

کارکنان  ، معلمان  و کليه  عوامل  تحت پوشش را برحسب  عملکرد  و تلقی  از نيازشان ، از طرق  مختلف  پرداخت های  مادی و معنوی  و به  صور  مختلف  نظير  احساس احترام ، پايگاه  و منزلت اجتماعی و.... می بايست مورد تشويق قرار داد.

4-بررسی  کليه  ايده ها

روند پژوهش  و تحقيقات  در محيط های آموزشی  نشان می  دهد که مدرسه  و برنامه ای  موفق است  که از همه ايده ها  استفاده  شود  و کليه  ايده های  موجود  را مورد  بررسی  و نقد  و ملاحظه قرار داد.

5-حضور فعال و حمايت مدير

کادر آموزشی  و کارکنان در برنامه های  جديد با مشاهده  حمايت  و حضور فعال مدير در روند  طراحی ، اجرا و ارزيابی برنامه جديد با شوق و اطمينان  بيشتر ی فعاليت کرده و نسبت به کليه متغيرها و عوامل  مرتبط با برنامه  جديد  با حساسيت  و دقت کافی  برخورد  می کنند. مدير در تمام  لحظات  موظف است  برای  موفق شدن  برنامه  جديد  متعهدانه  امور  را نظارت  و پيگيری  کند.

6-غربال کردن  ايده ها

 رئيس پروژه ،مدير ، کارکنان فعال و علاقه مند می بايست ايده های  جديد  را به دقت  بررسی  کرده  و  موارد  مرتبط و مفيد را ز نامرتبط و غيرمفيد جدا نمايند . در بررسی  ايده های  جديد  جای هيچگونه  مسامحه ای وجود ندارد.در غيراين صورت فقط با طولانی شدن عرضه برنامه های نهايی مواجه خواهند شد.

7-کنترل و انعطاف پذيری 

فرآيند  توسعه برنامه را با توجه  به امکانات ، فرصت ها ، تهديد ها و بحرانها هميشه  بايد کنترل کرد و به موقع بايد انعطاف پذير بود.

8-اهداف  راهنمای  واقعی

روند فعاليت ها  را در اجرای  برنامه ها  مستمرا و گام به گام در راستای  اهداف استراتژيک  مدرسه بايد مورد توجه قرار داد.

9-ارزش های  مشترک

ارزش های مشترک و يا همسويی  اهداف مدرسه  و کارکنان  عمده ترين  عامل موفقيت  اجرای  برنامه های  جديد در مدرسه  است . مدير  واحد آموزشی  و فردی  که به عنوان رئيس پروژه  برنامه  جديد  انتخاب  شده  است ،  همواره می کوشند  تا فعاليت  های  اجرايی  برنامه جديد  در نزد کارکنان  به عنوان  اولويت  مهم در ميان تمامی  کادر مورد توجه قرار گيرد و از اين که  موفقيت ها فقط  مرهون يک قسمت  شناخته شود  و ديگر  قسمتها  احساس  جدايی کنند ، پرهيز می کنند.

10-تلاش برای جذب منابع

مدير و رئيس پروژه  و ساير کارکنان  فعال و تلاشگر  فقط  به منابع موجود اکتفا نکرده ، بلکه  برای  پشتوانه  منابع  خصوصا  تقويت منابع انسانی  و علمی  تلاش  می کنند.تجربه  نشان می دهد مدارسی  که فقط  به منابع ( مادی و انسانی )  موجود اکتفا نموده  و به تقويت  آن نمی پردازند، در اجرای  برنامه های  جديد  کمتر موفق بوده اند.

شما اگر از جمله  مديرانی هستيد  که تاکنون  اقدام به طراحی و اجرای  برنامه جديد  و خلاق در سطح واحد آموزشی ( يا با مدارس همجوار) ننموده ايد ، بايد  حرکت  کنيد  و با تلاش و فعاليت  برای  طراحی  و اجرای  برنامه های جديد  در سطح  ملی  و حتی  بين المللی همت  کنيد.

****

منبع : مقاله  " مدارس پيشرو چگونه پيشرو می شوند؟  "-تهيه کننده : مهشيد باستانی پورمقدم-روزنامه همشهری -دوشنبه 13 مرداد 1384

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org

 خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی