لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

دو تمرين برای هدف گذاری توسط مديران

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

هدف ها  انرژی  لازم برای حرکت چرخ زندگی  را تامين می کنند . اگر هدفها از ميان بروند ، جايگزين شوند و يا بدتر از همه ، مردود شمرده  شوند، مديران  همه  انگيزه های خود را برای يادگيری  يا تغيير  از دست خواهند داد.هدفها ی يک مدير  بايد مبتنی  بر  هدفهای  گروه ، سازمان و اجتماع و در راستای  نيازها و قابليت های خود  و زير مجموعه اش  باشد . او هيچ گاه نبايد  اهدافی  کاملا شخصی و مغاير  با منافع  مجموعه اش  برگزيند.

البته گاهی  اين وسوسه  برای مدير  وجود دارد که هدف های خود را بر ديگران  ، بخصوص  زيردستان اعمال کند و اولويت های مورد نظر خود را بر همه تحميل کند  که در اين  صورت  شايد در  ظاهر ديگران  هم اطاعت  کنند، اما تغيير اساسی روی  نخواهد  داد و در حقيقت  استراتژی  او به شکست  منجر خواهد شد .

 اگر خواهان تغيير  راحت و سنجيده  هستيد ، بايد  چرخ  يادگيری  شخصی  خود  را به حرکت درآوريد .برای  خودتان ، فضا ،مقصود، هدفی برای رسيدن و پرسشی برای  پاسخ  دادن  ايجاد کنيد .انجام پاره ای  تمرينات  به شما در رسيدن به اين مقصود  کمک می  کند.

تمرين يک

روی  يک  صفحه کاغذ، خطی رسم کنيد که زندگی  شما را از ولادت  تا مرگ نشان دهد. جايی را که اکنون در آن قرار داريد  ، با يک  ضربدر  روی  اين خط مشخص کنيد.لحظات  کوتاهی  درباره  آن بينديشيد .اين تمرين  دقيق نيست  و صرفا  برداشتی  کلی  به دست می دهد .اغلب  مردم  خطی  می  کشند  که چيزی  به يک خط  در يک نمودار  است .( قبل از  آن که  بقيه مطلب را بخوانيد  ، خط  خود را  بکشيد .)

 خطی که ترسيم می شود ، در طول زمان  بالا و پايين  می رود .اما اين بالا و پايين رفتن ها نشانه چيست ؟ پاسخ به اين  سوال مطلبی  است  در ارتباط  با  اولويت های شما  در زندگی  و آن اولويت ها  را به شما  ارائه خواهد کرد. علامت  ضربدر را کجا گذاشته ايد؟ جای  ضربدر، گويای  چيزی درباره  آن بخش  از زندگی  شماست  که احساس  می کنيد  پيش رو داريد  و زمانی که احتمالا  به سن  و دوره خوب اختصاص  دارد. آيا  اين خط  در انتها  به سمت  بالا  می  رود  يا به سمت  پايين ؟

پاسخ به اين سوال  نيز  مطالبی درباره انديشه های پنهان شما  در مورد آينده ارائه خواهد  کرد.بيشتر مردم به شيوه های مختلف ، در اين باره احساس  خوشی دارند  و انتهای  خط خود را به  سمت  بالا می کشند.

تمرين دو

پنج چيز را که دوست داريد ، ظرف  سه  سال آينده به دست آوريد ، فهرست کنيد.با اندکی  تفضيل توضيح  دهيد  که اين دستاوردها  را  چگونه می توان  سنجيد  يا چگونه قابل مشاهده است و سپس  اقدامات  عملی  لازم  برای  آغاز  حرکت  به منظور  وصول به انها  را مشخص کنيد. اين عمل  نيز نوعی  به حرکت درآوردن  چرخ يادگيری  و ايجاد  تغيير  آگاهانه  است . انجام کاری که مدنظر داريم  ، وقتی  بدانيم  به دنبال  چه چيزی  هستيم ، به طرز شگفت آوری  آسان  است . اگر تغيير را به مثابه يادگيری  تلقی  کنيم -يادگيری  به تعبيری از آن نوعی که به آن کنترل داريم  و خواستار هستيم - نه تنها چندان دشوار نِست ،بلکه  هيجان انگيز و لذت بخش است .

کسانی که عاشق  يادگيری هستند، به زندگی  عشق می  ورزند.برای آنها تغيير نه مشکل آفرين   است  و نه تهديد  تلقی  می شود،  بلکه صرفا يک فرصت  هيجان انگيز  است .اما  اين عمل مستلزم  آن  چيزی  است  که می  توان  آن  را نگرش ذهنی  مثبت  ناميد.

****

منبع : مقاله  " دو تمرين برای هدف گذاری توسط مديران   "-تهيه کننده : مهشيد باستانی پورمقدم-روزنامه همشهری -دوشنبه 17 مرداد 1384

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org

 خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی