لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

موانع  خلاقيت  در محيط خانواده

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

 

1- تاكيد بيش  از  حد والدين  بر هوش  و حافظه ي كودك

بسياري  از والدين ،ناآگاهانه  كودك خود را  فقط  با هدف  تقويت  مهارت هاي  حافظه اي  و انباشتن  ذهن  وي   از  اطلاعات لغوي  ،تربيت  و هدايت مي كنند و براي  حافظه و هوش  كودك   اهميتي  بيش  از حد  قائل  مي شوند.اين گروه  از والدين  بدون  در نظر گرفتن  اين  اصل  تربيتي مهم كه تنها  اطلاعات عمومي و داشتن  حافظه ي قوي  براي  تكامل  و رشد فكري  و باروري  استعدادهاي  كودك  كافي  نيست ، با اصل  قرار دادن  هوش  و حافظه ي كودك ،از  پرورش  ساير  توانمنديهاي  ذهني  و رواني  كودك  خود  كه مهم ترين  آن ها  تفكر خلاق  است ، غافل  مي مانند.

2- ايجاد  رقابت  ميان كودكان

معمولا  رقابت  ميان كودكان  وقتي  پديد مي آيد  كه:

الف : نوعي  ارزيابي  و رتبه بندي  توسط  والدين  وجود داشته  باشد .

ب- پاداشي يا جايزه اي  در ميان باشد .

معمولا  كودكان  چنان چه  احساس كنند  كه كار  آن ها توسط  والدين  مورد ارزشگذاري  قرار خواهد  گرفت  و يا  به بهترين كار جايزه  يا پاداش  داده خواهد  شد،بيش  از آن كه  به انجام   بهتر كار  بيانديشد،به كسب  آن جايزه  فكر مي كنند. ضمن اين كه  گاهي  اين رقابت ها به  ستيزه  جويي ميان كودكان  تبديل مي شود و  سبب مي گردد  تا آن ها  نتوانند  از توانايي ها و استعداد هاي واقعي  خود استفاده  كنند.

3- تاكيد  افراطي  بر جنسيت كودك 

تاكيد  بر جنسيت  كودك  و تمايز  قائل  شدن  زياد ميان  دختر  و پسر  يكي از موانع  مهم رشد  خلاقيت  كودكان  در گروهي  از خانواده هاست .در برخي  از فرهنگ ها  بسياري  از دختران  و پسراني كه  از تفكر هايي  خلاق  برخوردار  هستند،به  سبب ملزم  شدن   به رعايت  پاره اي  از مقررات  و هنجارهاي از پيش  تعيين  شده  و هم چنين  به دليل  قرار گرفتن  در نقش  هاي  قالبي  كه فرهنگ  و محيط بر آن ها  تحميل  كرده ،علائق  و تمايلات  خلاقانه  خود را سركوب  مي كنند و در نتيجه  به تدريج  دچار  تعارض  شده  و خلاقيت  آن ها  از بين  مي رود.

 

4-قرار دان  قوانين  خشك و دست و پا گير  در منزل

بسياري  از والدين  براي  كودك  خود  قوانين  و مقررات  خشك  و محدود كننده اي   نظير   تعداد  ساعت هاي  درس  خواندن  در روز ،راس  ساعت  معين خوابيدن ،استفاده  از لوازم  خاص  و ...  قرار مي دهند . پديد آوردن  چنين شرايطي  در منزل  و اصرار  و پافشاري  بر رعايت  آن ها  از جانب  كودكان ،سبب  مي  شود  كودك  تدريجا  به كليشه اي و تكراري   رفتار  كردن   عادت  كند.  بايد  توجه   داشت  كه افكار  و رفتارهاي  كليشه اي  و تكراري  نقطه ي  متضاد  خلاقيت  است .

5- عدم  آشنايي  والدين  با مفهوم  واقعي  خلاقيت

عدم آگاهي  و شناخت  برخي والدين  از فرآيند   رشد خلاقيت  در كودكان  و مطالعه نكردن  آن ها  در اين زمينه ،سبب مي  شود  آن ها  هيچ گاه  نتوانند  براي  پرورش  و شكوفايي  خلاقيت  خود  برنامه ريزي  و اقدام  صحيحي  نمايند  و به اين ترتيب  ناخواسته   سبب مي  شوند  استعداد هاي  خلاق  كودك آن ها به هدر  رود.

6- انتقاد  مكرر  از رفتارهاي  كودك

ارزيابي  پي در پي  رفتارهاي  كودك  و زير  ذره بين  قرار  دادن  و انتقاد  از كارهاي او  در خانواده ،آزادي ،امنيت  خاطر  و اعتماد به نفس  كودك را مختل  مي  سازد و ترس  از اشتباه  را در وي  تقويت مي كند.اين  ترس  چنان چه  در كودك  حالت مرضي  پيدا كند ،جرات  ابراز   هرگونه  انديشه ي جديد  و يا انجام كارهايي كه در عين  خلاق  بودن   احتمال وجود  اشتباه  نيز  در آن ها  وجود دارد  را در كودك از بين  مي برد و به  اين  ترتيب  خلاقيت  كودك  كه لازمه اش  داشتن  آزادي و امنيت خاطر  در محيط  خانواده  و ريسك پذيري  و عدم ترس از اشتباه  مي باشد،با مانع  روبه رو مي گردد.

 7-بيهوده  شمردن  تخيلات  كودك

تخيل كودك   اساس  خلاقيت اوست و چنانچه تخيلات  و روياهاي  كودك مورد بي  توجهي ،تمسخر و يا  بيهوده  انگاشتن  از جانب  والدين  شمرده  شود ،در واقع  سرچشمه ي خلاقيت او  خشكانده  شده  است .

محكوم كردن  خيال  پردازي  كودك و وادار نمودن  او به  واقع بيني  در خانواده  نگرش  و شيوه اي  كاملا  اشتباه  است  و براي   بذر  حساس  و زود رنج  خلاقيت  كودك ،آفتي  مهلك  محسوب مي شود.

 8-عدم  شناسايي  علائق  دروني  كودك

بسياري  از كودكان  خصوصا در  سنين  پايين ،از  علائق  و كشش هاي  خود نسبت به موضوعات  و پديده هاي اطلاع  روشني ندارند  و يا  اين كه  نمي توانند آن را به زبان  بياورند .اين موضوع  از مواردي  بسيار حساس بشمار  مي رود  كه بايد  از همان  دوران كودكي  مورد توجه  والدين  قرار گيرد .خانواده هايي  كه نسبت  به اين موضوع  بي  تفاوت  هستند  و سعي  نمي كنند انگيزه ها  و موضوعات  مورد علاقه ي كودك  خود را شناسايي  و كشف  كنند ، ناخواسته  فرصت  هاي  زيادي  را  براي  رشد خلاقيت  كودك  از وي  سلب مي كنند.

9-عدم وجود حس شوخ طبعي  در محيط منزل

شوخ  طبعي  از  شاخص  هاي  مهم  خلاقيت  به شمار  مي  رود  و وجود  حس شوخ  طبعي  در فضاي  خانواده  بسيار حائز  اهميت  است ، زيرا  مستقيما  به رشد  خلاقيت  كودك  كمك مي كند. اما  در خانواده هايي كه فضاي  زندگي  آن ها خشك ،رسمي و جدي  است ، زمينه اي  براي  بروز  حس  شوخ طبعي كودك  به وجود  نمي  آيد  و در  نتيجه  در چنين  محيطي بسياري  از كشش هاي  خلا قانه ي كودك  پنهان مي  ماند.

 

10-تحميل  نقش  بزرگ سال به كودك

بسياري  از والدين  علاقمند  هستند كه كودك  ان ها سريعا  رشد كند  و كودكي  خود  را پشت  سر  بگذارد.آن ها گاهي  براي  تسريع اين امر  سعي مي كنند  با كودك خود  همانند بزرگسالان رفتار كنند  و به تبع  آن از كودك  خود توقع  ايفاي نقش هايي بزرگ تر  از محدوده ي  سني  آن  ها را دارند.تحميل  نقش  هاي  كاذب  بزرگ سالي  به كودكان ،روند  رشد اجتماعي آنان را مختل مي  سازد و سبب  پديد آمدن  رفتارهاي  نابه هنجار و تصنعي در آن ها مي گردد  و همين امر  باعث  از بين رفتن  بسياري  از استعدادهاي  خلاق  دوران  كودكي  مي گردد

 

به  تخيل  كودكان  خود پروبال  بدهيد؛ آن وقت  از  پرواز بلند آن ها  شگفت زده  خواهيد شد.

 

  

****

منبع : کتاب  " كلاس  خلاقيت   "-سليماني ،افشين  « كلاس  خلاقيت » انتشارات  انجمن  اولياء و مربيان .تاريخ انتشار :1381تابستان . چاپ  اول.  تيراژ :  5000  جلد

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org

 خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی